MorskiTransport

Izrael zapłaci odszkodowanie za statki uszkodzone w czasie walk

Odszkodowanie zostanie przyznane za "uszkodzenia wojenne" wyrządzone każdemu izraelskiemu lub zagranicznemu statkowi

Izrael będzie zapewniać odszkodowanie za statki uszkodzone w wyniku wojny w Gazie. Rząd Izraela zapełnił jednocześnie, że podejmuje kroki w celu zminimalizowania ryzyka dla jednostek korzystających z krajowych portów.

Izrael wypłaci odszkodowanie za uszkodzone statki

Izrael zapowiedział unicestwienie ugrupowania Hamas po tym, jak jego bojownicy wtargnęli do izraelskich miast w Strefie Gazy, zabijając 1400 osób i biorąc ponad 220 zakładników. Militarny odwet Izraela i walka z bojownikami niszczą jednak krajową infrastrukturę transportową. Tymczasem kraj polega na swoich portach morskich zarówno w handlu, jak i w zaopatrzeniu w dobra konsumpcyjne i żywność.

Czytaj też: Atak Hamasu zwiększa zapotrzebowanie Izraela na import towarów 

Jak informuje portal Marine Link, Izrael obiecał, że wypłaci odszkodowania za statki uszkodzone w czasie wojny z Hamasem. Służba celna Izraela poinformowała w oświadczeniu, że odszkodowanie zostanie przyznane za „uszkodzenia wojenne” wyrządzone każdemu izraelskiemu lub zagranicznemu statkowi znajdującemu się w wodach terytorialnych Izraela.

Uszkodzenia wojenne są zdefiniowane przez prawo jako uszkodzenia ciała lub mienia w wyniku działań wojennych regularnych sił wroga lub innych aktów wrogości wobec Izraela, lub w wyniku działań wojennych Sił Obrony Izraela podano w oświadczeniu.

Odszkodowanie za całość szkód

Według organów odpowiedzialnych stawka odszkodowania wynosi 100% „rzeczywistych szkód”, co gwarantuje wypłatę różnicy w wartości mienia przed incydentem i po jego uszkodzeniu.

Hamas przeprowadza ciężkie ostrzały rakietowe, w tym na południu kraju, co spowodowało zamknięcie mniejszego portu w Ashkelon, który jest najbliższym terminalem do Gazy. Na północy również dochodziło do licznych starć między stronami.

Czytaj też: Wojna w Izraelu destabilizuje rynek surowców energetycznych

W osobnym komunikacie przekazanym globalnej branży morskiej, do którego dotarła agencja Reuters, ministerstwo transportu i bezpieczeństwa drogowego Izraela stwierdziło, że porty kraju są „wysoce chronionymi obiektami strategicznymi„.

Działania zostały podjęte przez rząd w celu zminimalizowania poziomów ryzyka dla przywołujących statków. Pomimo kilku wcześniejszych konfliktów, żadne statki nie doznały szkód, czyli nie wystąpiły żadne incydenty podkreślono, dodając, że system obrony powietrznej Iron Dome okazał się „wyjątkowo skuteczny”.

Na razie problemu w portach nie ma

Dodatkowe składki na ubezpieczenie od ryzyka wojennego wzrosły dziesięciokrotnie w ostatnich tygodniach dla statków zawijających do izraelskich portów, a niektóre jednostki skierowały się na północ do portu w Hajfie, zamiast do głównego portu południowego w Aszdod, który znajduje się 40 km od Gazy.

Jak informuje portal Marine Link, przedstawiciele Portu Aszdod powiedzieli agencji Reuters, że operacje portowe nie zostały zakłócone przez walki.

Rozumiem, że ludzie teraz nie czują się bezpiecznie z powodu tej sytuacji. Ale sobie z tym radzimy. Rozmawiamy z importerami, rozmawiamy z szefami firm przewozowych powiedział Szaul Schneider, przewodniczący zarządu Portu Aszdod.

Giganci przewozowi zawieszają loty towarowe do Izraela

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button