Info z rynkuKolejowyTransport

Nowe trasy RegioJet z Polski -pociągiem w Alpy i do Wiednia

RegioJet uruchomi nowe połączenia, które staną się konkurencyjne dla tras PKP Intercity. Urząd Transportu Kolejowego wydał decyzje, uprawniające czeskiego przewoźnika do realizowania trzech połączeń z Polski. Nowe trasy RegioJet z Polski mają przyciągnąć Polaków na kolej.

Z Polski do Austrii, Chorwacji oraz Belgii

Rynek Kolejowy donosi, że RegioJet planuje rozszerzyć swoją ofertę o połączenia na trasie Polska-Chorwacja, czy Warszawa-Niemcy-Holandia-Belgia (Ostenda). Jednak czeski przewoźnik wciąż czeka na wydanie zgody przez UTK. Radim Jancura, prezes i właściciel RegioJet w wywiadzie dla Rynku Kolejowego, podkreśla, że:

Polacy płacą za bilety tyle co Niemcy, a przecież zarabiają dużo mniej. Wprowadzenie konkurencji spowodowałoby znaczne obniżenie cen i przyciągnięcie nowych pasażerów na kolej.

Nowe trasy RegioJet z Polski już wkrótce?

UTK wydało dotychczas zgodę na realizowanie trzech połączeń. Pierwsze z nich RegioJet będzie realizować od grudnia do połowy kwietnia. Pociąg będzie kursował na trasie Warszawa Wschodnia – Brenner-Brennero / Landeck-Zams w Austrii, tym samym umożliwi bezpośrednie dojechanie do popularnych kurortów narciarskich. Pociągi mają kursować trzy razy w tygodniu. Zgodnie z decyzją Urzędu Transportu Kolejowego, RegioJet w teorii może zdecydować się na uruchomienie trasy już za miesiąc. Zgoda UTK będzie obowiązywać przez pięć lat. Jeśli pociąg wyruszy o 20:00 ze stolicy, postój w Wiedniu jest planowany na 3:32, a do finalnej stacji w Brenner dojedzie o 11:10.

Zobacz także: Autonomiczne wagony towarowe mogą zastąpić lokomotywy na torach

Drugim połączeniem, które uzyskało aprobatę UTK, jest codzienny kurs Warszawa Wschodnia – Wiedeń. Połączenie będzie alternatywą dla podróżujących na trasie Warszawa – Katowice. Jeśli pociąg wyruszy o 10:00 z Warszawy Wschodniej, planowany przyjazd do Katowic będzie o 12:45, do Wiednia zaś o 17:16. Powrót pociągu będzie o 10:40 ze stolicy Austrii, do Warszawy przyjedzie o 17:55. Zaplanowano również trzecie,  nocne połączenie z Warszawy do Wiednia i Pragi. W tym przypadku dodatkowe postoje będą miały miejsce w Koluszkach, Piotrkowie Trybunalskim i Częstochowie. Zgodnie z planem pociąg wyruszy o 20:54 z Warszawy Wschodniej, po czym nastąpi podział wagonów. Część składów zakończy swój bieg w stolicy Czech (planowany przyjazd o 6:10) lub Austrii (planowany przyjazd o 7:00).

Nowe trasy RegioJet mają zachęcić Polaków do korzystania z transportu kolejowego. Połączenia do Chorwacji planowane są już w maju przyszłego roku. Jednak oprócz tras międzynarodowych, czeski przewoźnik planuje skrócić w najbliższych latach przewozy na trasach krajowych (połączenia Kraków-Warszawa-Trójmiasto oraz Warszawa-Wrocław).

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button