DrogowyInfo z rynkuKolejowyTransport

DB sprzedaje spółkę Arriva! Jaka przyszłość czeka przewoźnika?

Amerykański fundusz planuje zainwestować w spółkę Arriva aż 2 miliardy euro

DB sprzedaje firmę transportową Arriva. Spółka działająca w 10 krajach Europy zostanie przejęta przez fundusz inwestycyjny I Squared Capital z siedzibą w Miami, który działa na całym świecie.

DB sprzedaje Arriva zagranicznemu funduszowi

Brytyjska firma została nabyta przez Deutsche Bahn (DB) w 2010 roku. Teraz po 13 latach DB sprzedaje Arriva funduszowi inwestycyjnemu, a zakończenie transakcji planowane jest na przyszły rok. Zanim to jednak nastąpi, konieczne jest spełnienie standardowych warunków, w tym uzyskanie zgody rady nadzorczej DB oraz Federalnego Ministerstwa Cyfryzacji i Transportu Republiki Federalnej Niemiec. DB twierdzi, że sprzedaż przyczyni się do dalszego rozwoju transportu kolejowego w Niemczech i umożliwi dodatkowe inwestycje w działalność podstawową.

Czytaj też: Arriva Bus Transport sprzedana niemieckiemu Mutaresowi

Jak informuje portal IHO, fundusz I Squared już wiele razy skutecznie inwestował w firmy infrastrukturalne, począwszy od rozwiązań energetycznych (Aggreko) aż po firmy transportowe i logistyczne, takie jak TIP Group. Obecnie I Squared zarządza łącznymi inwestycjami infrastrukturalnymi o wartości około 38 miliardów euro w ponad pięćdziesięciu krajach. Mimo że w portfelu funduszu znajdują się już firmy infrastrukturalne, Arriva będzie pierwszą firmą przewozową, która będzie w pełni własnością funduszu.

Co dalej?

Działalność Arriva jest podzielona na cztery obszary: UK Bus, UK Trains, Holandia i Europa Kontynentalna. Firma działa w dziesięciu krajach europejskich: Czechach, Wielkiej Brytanii, Holandii, Chorwacji, Polsce, na Węgrzech, we Włoszech, w Hiszpanii, na Słowacji i w Słowenii, gdzie obsługuje m.in. ikoniczne czerwone autobusy w Londynie oraz niebieskie regionalne pociągi na północy Holandii. Jak donosi Financial Times, amerykański fundusz planuje zainwestować w spółkę Arriva aż 2 miliardy euro, które przeznaczy na rozwój i elektryzację floty.

Czytaj też: Kolejne wodorowe Solarisy w Niderlandach Photo of Obserwator Gospodarczy

Jak informuje portal IHO, holenderski związek zawodowy FNV Spoor wyraził obawy związane z przejęciem Arrivy, a wiele holenderskich prowincji z niepokojem obserwuje transakcję was. W niektórych prowincjach partie polityczne wyraziły obawy dotyczące jakości usług autobusowych i kolejowych Arrivy w przypadku przejęcia przez I Squared Capital. Partie PvdA i SP twierdzą, że obawiają się, iż głównym celem amerykańskiej firmy jest generowanie zysków, podczas gdy niektóre partie uważają transport publiczny za usługę publiczną, dlatego chcą wiedzieć, czy prowincje skontaktowały się z DB w sprawie sprzedaży i czy istnieje współpraca z innymi prowincjami.

Arriva podpisała największy kontakt w Słowenii. Rozszerzy swoje usługi

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button