PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
LotniczyTransport

Meksykański przewoźnik stawia na Airbusy. Kupi 90 samolotów

Trzy główne meksykańskie linie lotnicze (Aeromexico, Viva Aerobus i Volaris) odnotowują wzrost ruchu w porównaniu do poprzednich lat

Meksykańska linia lotnicza Viva Aerobus podpisała umowę ramową na 90 samolotów Airbus A321neo. Nowe maszyny zwiększą flotę meksykańskiego przewoźnika do 170 samolotów z rodziny A320.

Viva kupi nowe samoloty Airbus A321neo

Viva Aerobus oraz Airbus ogłosiły podpisanie umowy ramowej na dostawę 90 samolotów A321neo, co zwiększy flotę meksykańskiego przewoźnika do 170 samolotów z rodziny A320. Christian Scherer, Dyrektor Komercyjny i Szef Airbus International, powiedział, że meksykański rynek turystyczny działa w pełnym trybie odzyskiwania sił po pandemii, a Viva Aerobus odgrywa w nim główną rolę.

Niezrównana efektywność kosztowa A321neo czyni go doskonałym wyborem dla modelu taniej linii lotniczej. Jesteśmy zachwyceni naszą dotychczasową współpracą z tą linią lotniczą od 2013 roku i z niecierpliwością oczekujemy kontynuacji udziału w jej rozwoju – dodał.

Czytaj też: Lewicowy premier Meksyku „upaństwawia” kolej. Wysłał wojsko

Jak informuje portal Simple Flying, w międzyczasie Roberto Alcántara, Przewodniczący Rady Dyrektorów w Grupo Viva Aerobus, stwierdził, że podpisana umowa dowodzi siły firmy oraz zaufania i zaangażowania akcjonariuszy i pracowników, by kontynuować promowanie konkurencyjności, łączności i turystyki. Możliwość zawarcia umowy została pierwotnie ogłoszona podczas Paris Air Show, chociaż agencja informacyjna Reuters podawała wtedy, że Viva Aerobus może podpisać zamówienie na ponad sto samolotów. Obecnie Viva Aerobus posiada flotę 74 samolotów, w tym 22 samolotów Airbus A320ceo, 22 maszyn A320neo, dziewięciu A321ceo i 21 Airbusów A321neo. Według danych z ch-aviation, linia lotnicza posiada również niezrealizowane zamówienia na dodatkowe 25 samolotów.

Rozwój meksykańskich linii lotniczych

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku Viva Aerobus przewiozło 9,26 miliona pasażerów, co stanowi wzrost o 20,6% rok do roku, kiedy to firma ustanowiła rekord ilości obsłużonych podróżnych w ciągu jednego roku. Jak informuje portal Simple Flying, w pierwszym kwartale tego roku Viva Aerobus osiągnął łączne przychody operacyjne w wysokości 347 milionów dolarów, co stanowi wzrost o 34% w porównaniu do 2022 roku. Niemniej jednak, meksykańska tania linia lotnicza odnotowała 36 milionów dolarów straty netto w tym okresie. Viva jeszcze nie opublikowała wyników finansowych za drugi kwartał.

Meksykańskie lotnictwo cywilne kwitnie pod względem popytu i wzrostu. Trzy główne meksykańskie linie lotnicze (Aeromexico, Viva Aerobus i Volaris) odnotowują wzrost ruchu w porównaniu do poprzednich lat (włącznie z poziomami sprzed pandemii). Mimo że kraj nadal znajduje się w kategorii 2 po degradacji przez Federalną Administrację Lotnictwa (FAA), meksykańskie linie lotnicze starają się skorzystać ze wzrostu i dodają nowe samoloty do swoich flot.

Viva Aerobus

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Jak informuje portal Simple Flying, podczas Paris Air Show, Volaris rozszerzył swoje zamówienie na Airbusy, dodając 25 samolotów A320neo i A321neo. W ostatnich latach Aeromexico otrzymało nowe samoloty Boeing 737 MAX i 787 Dreamliner i zadeklarowało kontynuację inwestycji we flotę. W chwili obecnej Aeromexico oczekuje dostawy sześciu samolotów Boeing 737 MAX 9 oraz dwóch Boeingów 787-9, Viva Aerobus wciąż ma otrzymać 115 samolotów, a Volaris ma niezrealizowane zamówienie na 142 samoloty.

Meksykańskie wojsko będzie obsługiwać państwową linię lotniczą

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button