Info z rynkuMorski

Ocean Winds bada Bałtyk dla gigantycznej farmy wiatrowej BC-Wind

Logistyka kluczowym aspektem dla sukcesu całego projektu.

Firma OW Ocean Winds Polska, która na co dzień zajmują się morską energetyką wiatrową, realizuje projekt BC-Wind, mający na celu wykorzystanie potencjału wiatru na polskim wybrzeżu Bałtyku. Logistyka odgrywa kluczową rolę w rozwoju tego przełomowego przedsięwzięcia, które ma na celu dostarczenie czystej, odnawialnej energii do krajowego systemu energetycznego. Jak te badania wpłyną na rozwój farmy i czy Polska może stać się liderem w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej?

Badania geofizyczne i geotechniczne przez OW Ocean Winds Polska

OW Ocean Winds Polska, będąca częścią międzynarodowej firmy specjalizującej się w morskiej energetyce wiatrowej, rozpoczyna etap badań geofizycznych i geotechnicznych dla farmy wiatrowej BC-Wind. Jest to inwestycja o mocy do 399 MW, zlokalizowana około 23 kilometrów na północ od brzegu. Farma będzie się znajdować na wysokości gmin Krokowa i Choczewo w województwie pomorskim.

Realizacja tego projektu stanowi przełom w polskiej energetyce wiatrowej i może uczynić Polskę liderem w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej. Nie ma przy tym co ukrywać, że logistyka odgrywa kluczową rolę w rozwoju tego przełomowego przedsięwzięcia, które ma na celu dostarczenie czystej, odnawialnej energii do krajowego systemu energetycznego.

Czytaj również: Prezydent podpisał ustawę o wsparciu morskiej energetyki wiatrowej

Badania, przeprowadzane przez brytyjską firmę Gardline Limited, mają na celu zebranie informacji niezbędnych do opracowania planu fundamentów turbin oraz morskiej stacji elektroenergetycznej. Dodatkowo badania te pozwolą na opracowanie projektu kabli międzysieciowych, eksportowych oraz ochrony ich wkopywania i łączenia z lądową infrastrukturą przesyłową.

Co istotne, badania geofizyczne prowadzone przez OW Ocean Winds Polska mają na celu dokładne zbadanie dna morskiego, gdzie zostanie zbudowana morska farma wiatrowa BCWind. W ramach badań wykorzystuje się zaawansowane techniki pomiarowe, takie jak pomiary głębokości dna morskiego. Ponadto stosuje się sonary umożliwiające mapowanie zagrożeń powierzchniowych oraz różne systemy sejsmiczne do badań struktur pod dnem morskim. Dzięki tym badaniom możliwe jest opracowanie optymalnego projektu pod kątem harmonogramu dalszych prac i ekonomiki.

Następnie, w ramach badań geotechnicznych, specjaliści OW Ocean Winds Polska pobierają próbki z dna morskiego wzdłuż trasy kabla eksportowego. Próbki są analizowane pod kątem składu gruntu i jego właściwości. Badania geofizyczne i geotechniczne to kluczowy etap projektu BCWind. Projekt realizowany jest dzięki współpracy OW Ocean Winds Polska z partnerami lokalnymi i zagranicznymi.

Źródło: Ocean Winds

Wybór Władysławowa jako bazy serwisowej i rozwijanie lokalnego łańcucha dostaw

OW Ocean Winds Polska zwraca szczególną uwagę na współpracę z lokalnymi podmiotami, by rozwijać lokalny łańcuch dostaw i wspierać gospodarkę. Badania geofizyczne i geotechniczne to kluczowy etap projektu BC-Wind, realizowanego dzięki współpracy OW Ocean Winds Polska z partnerami lokalnymi i zagranicznymi.

Dane zebrane podczas badań pozwolą na precyzyjne zaplanowanie morskiej farmy wiatrowej. Planowanie uwzględni wymagania związane z położeniem turbin wiatrowych, stacją elektroenergetyczną oraz infrastrukturą kablową. Dzięki temu OW Ocean Winds Polska ma szansę na osiągnięcie celu projektu – dostarczanie czystej energii do polskiego systemu energetycznego. Kolejne etapy projektu będą wymagały nie tylko zaangażowania znacznych zasobów finansowych, ale także koordynacji działań wielu różnych specjalistów i wykonawców.

Czytaj również: Grupa ORLEN zamierza w pełni wykorzystać potencjał morskiej energetyki wiatrowej

Nie ma co zatem ukrywać, że morska farma wiatrowa BC-Wind będzie wymagała rozbudowanej infrastruktury portowej i transportowej. Z tego powodu, w maju 2022 roku OW Ocean Winds Polska podpisała umowę przedwstępną wynajmu portu Władysławowo jako bazy serwisowej dla projektu. Port Władysławowo będzie odpowiedzialny za obsługę logistyczną farmy wiatrowej. Dodatkowo port zapewni odpowiednie warunki dla transportu turbin, podzespołów oraz personelu.

Montaż turbin i serwisowanie farmy wiatrowej BC-Wind

Kluczowym elementem logistyki projektu BCWind jest dokładne planowanie i koordynacja poszczególnych etapów inwestycji. Badania geofizyczne i geotechniczne stanowią pierwszy ważny etap realizacji projektu OW Ocean Winds Polska. Ten etap wymaga dokładnego planowania i współpracy z różnymi podmiotami, zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym. Następnie, uzyskanie niezbędnych pozwoleń i decyzji oraz realizacja infrastruktury oraz montaż turbin wiatrowych są kolejnymi krokami.

Dążenie do zwiększenia efektywności logistyki projektu BC-Wind poprzez rozwijanie lokalnego łańcucha dostaw przyczynia się do zmniejszenia kosztów i czasu realizacji projektu. Dzięki temu spółka planuje rozpoczęcie działalności komercyjnej farmy wiatrowej w 2027 roku.

Budowa morskiej stacji elektroenergetycznej oraz infrastruktury kablowej to kluczowe elementy logistyki projektu BC-Wind. Te elementy umożliwią przesyłanie energii z farmy wiatrowej do lądowej sieci energetycznej. W celu ich realizacji OW Ocean Winds Polska współpracuje z wyspecjalizowanymi firmami. Wszystko dlatego, że posiadają doświadczenie w realizacji podobnych projektów na całym świecie, co gwarantuje sprawność i wysoką jakość prac. Budowa stacji elektroenergetycznej oraz infrastruktury kablowej będzie wymagać szczegółowego planowania oraz koordynacji działań logistycznych.

Czytaj również: Terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych powstanie w Porcie Gdańsk

Ostatecznym etapem inwestycji jest montaż turbin wiatrowych oraz ich serwisowanie są kolejnymi aspektami logistyki projektu BC-Wind. W ramach realizacji projektu OW Ocean Winds Polska planuje wykorzystać doświadczenie zdobyte podczas realizacji innych morskich farm wiatrowych na świecie. Współpraca z lokalnymi firmami i wykorzystanie lokalnych zasobów umożliwi efektywne serwisowanie farmy wiatrowej. A to z kolei, przyczyni się do długotrwałego sukcesu projektu oraz dostarczania czystej energii do polskiego systemu energetycznego.

Spółka Baltic Power wybrała głównego wykonawcę bazy serwisowej farmy wiatrowej

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button