KolejowyTransport

Inwestycje na kolei. W 2023 roku ma zostać zmodernizowanych 120 stacji i przystanków

Nowe stacje kolejowe w 2023 roku mają powstać m.in. w Rzeszowie i Pabianicach. Spore inwestycje w bieżącym roku planuje również PKP Intercity, planując podpisanie kilka umów taborowych. 

Nowe stacje kolejowe w 2023 roku – przybędzie 30 nowych punktów

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przekazał, że w 2023 roku w Polsce ma powstać 30 nowych stacji kolejowych. Zdaniem pasażerów jedną z ważniejszych stacji, która znacząco wpłynie na ruch aglomeracyjny, będzie stacja Pyrzowice Lotnisko. Dodatkowo przystanki mają powstać m.in. w największych miastach Polski, w tym w Krakowie, Szczecinie. Nowe punkty zostaną oddane pasażerom również w Rzeszowie, Pabianicach oraz Chorzowie:

Tylko w ubiegłym roku powstało 10 nowych, a zmodernizowano 80 istniejących stacji i przystanków. W bieżącym roku będzie ich jeszcze więcej: wybudujemy ponad 30 nowych stacji i przystanków, a zmodernizujemy ponad 120 istniejących.

W planach jest także modernizacja 120 punktów. W tym roku mają zostać podpisane umowy dotyczące modernizacji dworców w Koszalinie, Pilawie czy Czyżewie. Ze zmodernizowanego dworca będą mogli wkrótce korzystać także mieszkańcy miasta Tłuszcz.

Obecnie jednak jedną z najgłośniejszych inwestycji jest trwająca przebudowa dworca Warszawa Zachodnia. Według planów PKP PLK ma to być największy węzeł przesiadkowy w Polsce. Wartość całego projektu opiewa na kwotę 2 mld złotych, jest on współfinansowany przez Unię Europejską.

Zobacz także: Świetny rok PKP Intercity! Przewoźnik pobił rekord przewozów

PKP Intercity podpisuje umowy taborowe na 2023 rok

W pierwszym kwartale bieżącego roku planowane jest podpisanie umowy ze spółką Newag, która zapewni dostawę 20 elektrycznych lokomotyw. W 2023 roku podpisany zostanie również kontrakt na dostawę składów typu push-pull. Zgodnie z przekazanymi informacjami, będzie on obejmować zakup 38 składów piętrowych liczących po siedem wagonów każdy. Dodatkowo umowa będzie dotyczyć zakupu 45 lokomotyw elektrycznych wielosystemowych.

Zobacz także: Gospodarka Ukrainy w 322. dniu wojny. Zapaść i walka o przetrwanie

Wśród planów na ten rok jest również podpisanie umowy dotyczącej dostawy 63 lokomotyw wielosystemowych. Zawarte w niej będzie prawo opcji, na podstawie którego zamówienie będzie można rozszerzyć o dodatkowe 32 jednostki.

Jak przekazano, w planach jest poszerzenie taboru wagonów COMBO o podwyższonym standardzie. W Polsce porusza się 60 modeli, natomiast w 2023 roku ma zostać ogłoszony przetarg na modernizację kolejnych wagonów do standardu COMBO.

Włoski przewoźnik podwaja częstotliwość kursowania pociągów

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button