LotniczyTransport

To nie cyberatak? Chaos lotniczy w USA spowodował wadliwy plik

Na razie nic nie wskazuje na cyberatak, ale oczywiście nie można go wykluczyć do czasu zakończenia dochodzenia

To nie atak hakerski był przyczyną środowej awarii na amerykańskich lotniskach. Według amerykańskiego Urzędu Kontroli Ruchu Lotniczego (FAA) chaos lotniczy w USA spowodowany był… wadliwym plikiem. FAA ogłosiła, że kontynuuje dochodzenie w sprawie incydentu i podejmie wszelkie niezbędne kroki, aby taki incydent się nie powtórzył.

Chaos lotniczy w USA

Awaria komputerów w środę rano skutkowała paraliżem operacji lotniczych na trasach krajowych, a FAA wprowadziła zakaz lotów. Zaledwie półtoragodzinny chaos lotniczy w USA spowodował opóźnienie ponad 10 tys. lotów, a ponad 1 300 zostało całkowicie odwołanych. Było to pierwsze takie ogólnokrajowe uziemienie maszyn od czasu ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku na wieże World Trade Center w Nowym Jorku. Sekretarz transportu USA, Pete Buttigieg powiedział, że uziemienie samolotów było środkiem ostrożności. Na polityka spłynęła krytyka, głównie z obozu republikańskiego.

Niezdolność FAA do utrzymania działania ważnego systemu bezpieczeństwa jest nie do przyjęcia i stanowi najnowszy przykład niekompetencji w Departamencie Transportu – napisał na Twitterze republikański senator Ted Cruz.

W oświadczeniu przewodnicząca senackiej Komisji Transportu, Maria Cantwell, zapowiedziała dochodzenie w sprawie przyczyn awarii.

Społeczeństwo potrzebuje odpornego systemu transportu – stwierdziła Cantwell.

Czytaj też: Opóźnione loty po pandemii w USA powoli stają się normą. Dlaczego?

Dochodzenia wciąż trwa

Również amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) ogłosiła, że kontynuuje dochodzenie w sprawie incydentu i podejmie wszelkie niezbędne kroki, aby taki incydent się nie powtórzył. Choć początkowo podejrzewano, że za awarią mogą stać hakerzy, wstępne wyniki wskazują, że incydent był wywołany wadliwym plikiem. FAA podała, że na razie nic nie wskazuje na cyberatak, ale oczywiście nie może go całkowicie wykluczyć do czasu zakończenia dochodzenia.

Błąd komputerowy spowodował awarię systemu, który dostarcza pilotom informacje związane z bezpieczeństwem nadchodzących lotów. Zakaz lotów został zniesiony po tym, jak FAA ogłosiła naprawienie usterki. Do czwartkowego poranka ruch lotniczy wrócił do normy, choć skutki awarii były jeszcze odczuwalne. Do godziny 11 rano czasu lokalnego w Waszyngtonie, ponad 1 000 lotów było opóźnionych, a około 100 odwołanych. Według FAA każdego dnia w przestrzeni powietrznej Stanów Zjednoczonych odbywa się średnio około 45 000 lotów.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Przewoźnik straci prawie miliard dolarów! Wszystko przez śnieżycę…

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button