DrogowyTransport

Autobus na szynach – przyszłość transportu zbiorowego?

Autobus torowy jest cenionym środkiem transportu miejskiego ze względu na swoją wygodną charakterystykę

Autobus na szynach, czyli autobus torowy to pojazd komunikacji miejskiej, który porusza się po specjalnie wyznaczonym torze. Pojazdy mogą poruszać się również poza torem, po normalnych drogach jak normalne autobusy. Celem tej technologii jest połączenie zalet sztywnotorowego środka transportu z możliwością łatwej zmiany trasy, typowej dla pojazdów drogowych.

Czym jest autobus na szynach?

Autobus na szynach może być wykorzystywany w dużych miastach jako alternatywa dla tramwajów. Jest szybszy od tramwaju, ponieważ nie musi korzystać z tych samych torów co inne pojazdy, a jednocześnie generuje niższe koszty budowy i utrzymania w porównaniu do tramwajów.

Pojazdy posiadają zarówno gumowe opony do użytku drogowego, jak i specjalne prowadnice. Odcinki sztywnotorowe stosuje się zwykle tylko na tych fragmentach sieci, na których kumuluje się większa liczba tras. Najdłuższym i najszybszym torem autobusowym na świecie jest australijski Adelaide O-Bahn, którego zasada działania jest stosunkowo prosta, a konstrukcja składa się ze specjalnego betonowego toru, niewiele szerszego od autobusu.

Wikimedia/Clinton1550

Zmodyfikowane autobusy posiadają dodatkowe kółka prowadzące, przymocowane do przedniej osi. Po wjeździe na tor, autobus na szynach jest sterowany automatycznie, a kierowca jedynie zmienia prędkość pojazdu. Adaptacja autobusu jest na tyle drobna, że ​​pojazdy mogą poruszać się również poza torem, po normalnych drogach jak normalne autobusy. Zmodyfikowane autobusy mogą jeździć po torze z prędkością ponad 100 km/h, a system jest zdolny do przetransportowania 18 000 osób na godzinę w każdą stronę.

Wikimedia/Beneaththelandslide

Czytaj też: Japonia wprowadziła pierwszy prawdziwy autobus szynowy do transportu

Czy to przyszłość transportu miejskiego?

Ogólnie rzecz biorąc, autobus torowy jest cenionym środkiem transportu miejskiego ze względu na swoją wygodną charakterystykę. Może być szczególnie przydatny w miastach o dużym natężeniu ruchu, gdzie inne środki transportu mogą być mniej efektywne. To ciekawy rodzaj szybkiego transportu publicznego odizolowanego od innego rodzaju ruchu, a jednocześnie umożliwiający połączenie z normalną siecią dróg.

Autobus torowy jest często mylony z autobusem szynowym, czyli potocznym szynobusem. Ten drugi nie jest jednak stricte autobusem, a po prostu lekkim wagonem silnikowym lub zespołem trakcyjnym. Obecnie w Polsce szynobusami określane są błędnie także ciężkie wagony spalinowe o dużych mocach i gabarytach, a także niektóre elektryczne wagony silnikowe.

Czytaj też: Autobusy miejskie napędzają sprzedaż gazu CNG – wzrost o ponad 30 proc.

Kraków podpisał umowę na nowe autobusy elektryczne Irizar

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button