LotniczyTransport

Chiny łagodzą zasady kwarantanny dla zagranicznych turystów

Po protestach przeciwko polityce "Zero COVID", Chiny luzują swoje krajowe ograniczenia antypandemiczne

Chiny postanowiły złagodzić zasady kwarantanny dla przylatujących turystów. Od Nowego Roku zagraniczni podróżni odwiedzający Chiny kontynentalne będą musieli stawić czoła zasadzie „0+3” dni zamiast obecnych „5+3” dni kwarantanny. Na czym polegają nowe zasady?

Chiny łagodzą zasady kwarantanny dla turystów

Po ogromnych protestach przeciwko kontrowersyjnej polityce „Zero COVID”, Chiny luzują swoje krajowe ograniczenia antypandemiczne. Hong Kong Satellite Television donosi, że Chiny złagodzą zasady kwarantanny dla przylatujących turystów i od 3 stycznia zawieszą wymóg scentralizowanej kwarantanny dla międzynarodowych podróżnych. Obecnie międzynarodowi podróżni nadal muszą odbyć „5+3” dni kwarantanny podczas wizyty w Chinach kontynentalnych, co oznacza pięć dni w scentralizowanej lokalizacji plus trzy dni kwarantanny domowej. Nową polityką będzie „0+3” dni kwarantanny, zgodnie z którą podróżni z zagranicy będą musieli pozostać w domu lub w wyznaczonych pokojach hotelowych przez trzy dni po przyjeździe.

Szacuje się, że w okresie od 1 do 20 grudnia w całym kraju zarażonych zostało 248 milionów ludzi, a liczba ta wciąż rośnie. Dlatego dalsze stosowanie surowych zasad kwarantanny dla międzynarodowych podróżnych nie ma już większego sensu. Na początku tego miesiąca rząd Hongkongu SAR wydał nowe przepisy, zgodnie z którymi międzynarodowi podróżni z negatywnym wynikiem testu PCR nie będą podlegać kwarantannie ani innym ograniczeniom po przyjeździe. Rzeczniczka chińskiego MSZ, Mao Ning ani nie potwierdziła, ani nie zaprzeczyła, czy polityka ta zostanie rozszerzona na całe Chiny.

Czytaj też: Niemiecki polityk chce wstrzymania połączeń lotniczych z Chinami

Surowe zasady kwarantanny

W marcu 2020 r. sytuacja COVID-19 w Chinach kontynentalnych stopniowo się poprawiała, ale wirus zaczął się rozprzestrzeniać w Europie i w kilku krajach Azji. Chiny zaczęły więc stosować obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla podróżnych przyjeżdżających z krajów poważnie dotkniętych chorobą. W następstwie globalnego wybuchu pandemii wymagania te wkrótce zostały rozszerzone na wszystkich międzynarodowych podróżnych. Środki zostały zmienione na początku 2021 r., ponieważ coraz większa liczba przybyszów uzyskiwała pozytywny wynik testu po zakończeniu kwarantanny i powodowała infekcję społeczności lokalnej.

Większość prowincji przyjęła politykę aż 14 dni scentralizowanej kwarantanny plus siedmiu dni kwarantanny domowej / monitorowania zdrowia, przez co w sumie turyści nie mogli poruszać się swobodnie po kraju przez 21 dni. We wrześniu 2021 r. miasto Shenyang (największe miasto prowincji Liaoning) przyjęło aż 21 dni scentralizowanej kwarantanny, plus siedem dni kwarantanny domowej i 28 dni monitorowania zdrowia w domu, czyli w sumie 56 dni, co było najdłuższym wymogiem czasu kwarantanny. W czerwcu 2022 r. rząd chiński zmniejszył wymóg czasu kwarantanny do „7+3” dni po przyjeździe, a pięć miesięcy później, w listopadzie, do „5+3” dni po przyjeździe.

Czytaj też: Zamieszki w Chinach mogą wpłynąć na światowe rynki

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button