PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport

Kraków podpisał umowę na nowe autobusy elektryczne Irizar

To pierwszy raz, gdy dostawcą autobusów dla krakowskiego MPK będzie firma inna niż Solaris

MPK Kraków podpisało umowę na nowe autobusy elektryczne z hiszpańską firmą Irizar e-mobility. Umowa obejmuje dostawę czterech elektrycznych pojazdów o długości 12 metrów (z opcją zamówienia kolejnych trzech).

MPK Kraków kupi autobusy elektryczne Irizar

Dzięki podpisaniu umowy, ​​Kraków będzie pierwszym polskim miastem, które otrzyma nowe autobusy elektryczne Irizar. Również po raz pierwszy dostawcą autobusów dla krakowskiego MPK będzie firma inna niż Solaris. Wszystkie zamówione pojazdy będą niskopodłogowe i będą posiadać klimatyzację, wydzieloną przestrzeń i platformę dla wózków inwalidzkich, monitoring oraz gniazda USB do ładowania smartfonów. Każdy pojazd można ładować za pomocą wtyczki i pantografu, co pozwala na szybkie i wolne ładowanie. Należy podkreślić, że wszystkie systemy i urządzenia w autobusie, w tym ogrzewanie, działają wyłącznie na energię elektryczną. Zakup nowych pojazdów zostanie dofinansowany ze środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Zamówienie czterech nowych autobusów elektrycznych z możliwością dostarczenia trzech kolejnych to tylko niektóre z zamówień bezemisyjnych pojazdów, realizowanych przez MPK w Krakowie. W tym roku krakowski operator wybrał już ofertę Solarisa, który w przyszłym roku dostarczy do Krakowa łącznie 38 autobusów elektrycznych. Oznacza to, że w przyszłym roku krakowskie MPK będzie miało w swojej flocie ponad 120 autobusów elektrycznych.

Czytaj też: MPK Kraków podpisało umowę z Solaris na nowe autobusy

MPK Kraków zamówi nowe niskopodłogowe tramwaje

MPK Kraków planuje również zakupić nowe tramwaje niskopodłogowe z klimatyzacją, systemem informacji pasażerskiej, monitoringiem i udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych. Krakowski przewoźnik chce, aby do 2026 roku zostało dostarczonych łącznie 60 nowoczesnych wagonów, z których 30 ma zostać zakupionych jako pierwsze. Warto wiedzieć, że niektóre wagony mają mieć ponad 40 m długości.

Przed ogłoszeniem postępowania przetargowego, krakowskie MPK chce przeprowadzić wstępne konsultacje rynkowe. Konsultacje będą się odbywać w formie spotkań przez co najmniej cztery miesiące, a ich celem jest uzyskanie niezbędnych informacji do przygotowania postępowania, w tym przede wszystkim opisu przedmiotu zamówienia nowych tramwajów. MPK zaznaczyło, że termin może ulec przedłużeniu, jeśli cele konsultacji nie zostaną osiągnięte w pierwotnym terminie. Podmioty zainteresowane udziałem w tych konsultacjach muszą do 22 listopada przesłać formularz zgłoszeniowy na adres: zamowienia@mpk.krakow.pl.

Czytaj też: Do Częstochowy powróciły tramwaje

Sukces MPK Wrocław – miesiąc bez wykolejenia. Pierwszy od 10 lat

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button