DrogowyTransport

CPK: siedem podmiotów zainteresowanych budową układu dróg wokół lotniska

Spółka CPK ogłosiła przetarg na projekt koncepcji dróg wokół portu CPK. To kolejny z etapów inwestycyjnych. Jak podano, szacowana wartość kontraktu wynosi 25 mln zł. 

Przetarg na projekt układu dróg CPK

Jak przekazano, siedem podmiotów złożyło oferty dotyczące budowy układu dróg wokół planowanego lotniska. Przetarg Centralnego Portu Komunikacyjnego dotyczył opracowania koncepcji programowej odcinków dróg. Szacuje się, że w sumie wokół portu wybudowane zostanie ok. 30 km nowych dróg, które umożliwią dojazd do lotniska i innych obiektów wchodzących w skład CPK, w tym hoteli i biur.

Zainteresowanie przetargiem wyraziło pięć firm i dwa konsorcja. Oferta dotyczyła istotnych, ze strategicznego punktu widzenia, odcinków, w tym węzła na autostradzie A2 po jego wschodniej stronie. Dla przebiegu dróg spore znaczenie ma także skrzyżowanie lub bezkolizyjny węzeł z DK nr 50 na południu.

Zobacz także: Mazda planuje ogromne inwestycje w produkcję akumulatorów

Adam Krajewski, koordynator ds. infrastruktury drogowej z biura projektowania i inżynierii podprogramu lotniskowego CPK powiedział w materiale prasowym:

Wśród podmiotów, które złożyły swoje oferty znalazły się polskie firmy z ogromnym doświadczeniem. Bez względu na to, jaki będzie ostateczny wybór, jesteśmy przekonani, że zaproponowane przez zwycięzcę przetargu rozwiązania projektowe pozwolą na sprawną obsługę planowanego lotniska.

Zobacz także: CPK, czyli o co chodzi z Centralnym Portem Komunikacyjnym?

Obowiązki wykonawcy – planowane działania inwestycyjne

Do obowiązków wykonawcy należeć będzie stworzenie dokumentacji projektowej obejmującej pełne rozpoznanie geologiczne. Ponadto w zakresie Koncepcji Programowej Dróg (KPD) ma powstać dokumentacja niezbędna do przeprowadzenia podstępowania dotyczącego wyboru wykonawcy prac projektowych i robót budowlanych w trybie Projektuj i Buduj.

Jak podaje spółka CPK, opracowanie dokumentacji projektowej KPD zakłada uwzględnienie m.in. odcinków dróg, skrzyżowań i węzłów, obiektów inżynierskich (jak wiadukty czy mosty), nasadzeń zielonych czy pozostałych elementów wchodzących w skład niezbędnej infrastruktury.

Kilka dni wcześniej powiadomiono również o przystąpieniu 26 firm z Polski i z całego świata do przetargu dotyczącego projektów obiektów wspierających w ramach CPK. Mowa tutaj o hotelach, biurach, terminali czy parkingów. Zgodnie z umową, wykonawcy zajmą się projektowaniem budynków na terenie lotniska i Airport City. Jak podano, finalnie spółka CPK podpisze umowy z maksymalnie 15 podmiotami.

Największy związek kolejowy w USA grozi masowym strajkiem

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button