PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport
Gorące newsy

Strajk na hiszpańskiej kolei. Odwołano 200 pociągów towarowych

W ostatnich miesiącach w sektorze kolejowym doszło do wielu akcji protestacyjnych

Około 200 pociągów towarowych zostało odwołanych w piątek przez strajk na hiszpańskiej kolei. Hiszpański operator kolejowy Renfe poinformował, że strajki trwają pomimo niedawnego podpisania nowego układu zbiorowego ze związkami większościowymi.

Strajk na hiszpańskiej kolei

W piątek na hiszpańskie tory wyjechało zaledwie 25 procent regularnej liczby pociągów towarowych. To oznacza, że przez strajk na hiszpańskiej kolei odwołanych zostało około 200 połączeń towarowych. Hiszpański operator kolejowy Renfe ostrzega, że strajki będą miały wpływ na wiele dużych i średnich przedsiębiorstw, a także na cały łańcuch dostaw.

Wpływ na kolejowe przewozy towarowe jest skromny w porównaniu z wpływem na ruch pasażerski. Przewiduje się, że w godzinach szczytu kursowało tylko 75% pociągów Cercanías, a poza godzinami szczytu tylko połowa normalnej liczby pociągów. Ponadto Renfe uruchomiło tylko 65 procent normalnej liczby pociągów średniodystansowych i 72 procent pociągów długodystansowych.

W wydanym oświadczeniu związek zawodowy CGT przekazał, że akcja strajkowa została zwołana, aby „zakończyć dyskryminację zawodową z podwójnymi i potrójnymi skalami ustanowionymi w poprzednim układzie zbiorowym, zatrzymać wzrost poziomu zatrudnienia, który kładzie kres stopniowemu demontażowi kolei zawodowych, oraz w obronie kolei publicznej i społecznej”. Zasadniczo związek domaga się poprawy warunków pracy pracowników i wzrostu ich wynagrodzeń.

Czytaj też: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

Zapowiedziano kolejne strajki

CGT zwołała dwa strajki, na 7 i 11 listopada. Według danych związku, w pierwszym dniu strajku strajkowało 87% pracowników, którzy nie byli zobowiązani do pracy na minimalnych zmianach. Strony spotkały się w czwartek, w przeddzień drugiego dnia protestu. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie plenarne z pozostałymi oddziałami związku. Wtedy CGT oceni, czy dojdzie do kolejnych strajków, co zapowiedziano na konferencji prasowej. Istnieje możliwość, że CGT zwoła kolejny strajk na hiszpańskiej kolei na 2 grudnia. Nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie.

CGT uważa, że Renfe i inne organizacje związkowe, które stanowiły większość, osiągnęły układ zbiorowy za plecami rady zakładowej i pracowników. Jest on jednak „niewystarczający, by poprawić warunki pracy pracowników kolei”.

W ostatnich miesiącach w sektorze kolejowym doszło do wielu akcji protestacyjnych, najbardziej widocznych w Wielkiej Brytanii, gdzie związki zawodowe i sektor od miesięcy są skłócone. Doprowadziło to do wielu strajków, w tym ogólnokrajowych. Dochodziło również do akcji protestacyjnych w Holandii, a ostatnio w Belgii i Francji.

Czytaj też: Brytyjscy kolejarze zapowiadają strajk. Szykuje się paraliż kolei!

Podwyżki w Czeskich Kolejach! Ceny biletów w górę nawet o 50%!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button