PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
MorskiTransport
Gorące newsy

Ukraina chce przedłużyć porozumienie w sprawie eksportu zboża

Porozumienie w sprawie eksportu zboża wygasa 19 listopada

Ukraina chce, aby porozumienie w sprawie eksportu zboża z Morza Czarnego zostało rozszerzone o więcej portów i towarów, i ma nadzieję na przedłużenie umowy na co najmniej rok. Wiceminister infrastruktury Ukrainy Jurij Waśkow poinformował, że ma nadzieję, iż decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w przyszłym tygodniu.

Porozumienie w sprawie eksportu zboża przedłużone?

Porozumienie w sprawie eksportu zboża, które złagodziła globalny kryzys żywnościowy poprzez odblokowanie trzech głównych portów ukraińskich podczas inwazji Rosji, wygasa 19 listopada i krótko wydawało się zagrożone w zeszłym miesiącu, kiedy to Moskwa zawiesiła w nim swój udział.

Mamy nadzieję, że nie później niż w przyszłym tygodniu razem z naszymi partnerami – Turcją i ONZ – dojdziemy do porozumienia i cały rynek otrzyma jasny sygnał o dalszym funkcjonowaniu i kontynuacji inicjatywy – powiedział wiceminister Jurij Waśkow.

Umowa pozwoliła na dostarczenie na rynki zagraniczne około 10,5 mln ton ukraińskiej żywności, głównie zboża, odkąd została uzgodniona w lipcu pod mediacją Turcji i ONZ. Waśkow powiedział, że Ukraina zaproponowała Turcji i ONZ przedłużenie umowy o co najmniej rok, a także poszerzenie jej o porty południowego obwodu mikołajowskiego, które dostarczały 35% ukraińskiego eksportu żywności przed rosyjską inwazją.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Czytaj też: Rosja wznowiła porozumienie z ONZ. Turcja pogroziła palcem?

Rosja celowo opóźnia transport

Kijów zażądał również „usprawnienia” obowiązkowych inspekcji statków, które są zaangażowane w transport żywności, ponieważ władze Ukrainy uważają, że Rosja celowo spowalnia inspekcje, aby zmniejszyć tempo eksportu. Wiceminister zauważył, że eksport w ramach umowy mógłby wynieść 15 mln ton, jeśli Rosja nie opóźni inspekcji statków. Zauważył, że inspektorzy przeprowadzali tylko 12 inspekcji dziennie, ale konieczne było przeprowadzenie 25-30 inspekcji.

Kiedy Turcja i ONZ przeprowadzały własne inspekcje, udowodniły, że możliwe jest przeprowadzenie ponad 40 inspekcji dziennie. Teraz, gdy Rosja wróciła… znów mamy w sumie 12 inspekcji dziennie. Nie wyjaśniają przyczyn opóźnienia, ale też nie ukrywają, że robią to, aby skomplikować pracę korytarza – powiedział.

Waśkow powiedział, że ani ONZ, ani Turcja nie poinformowały Kijowa o warunkach przedłużenia umowy przedstawionych przez Rosję. Moskwa powiedziała, że otrzymała gwarancje, że korytarz zbożowy nie będzie wykorzystywany do celów wojskowych. ONZ zapowiedziała, że będzie nadal pracować nad łatwiejszymi warunkami dla eksportu rosyjskich nawozów.

Czytaj też: Rosyjski przemysł ciągnie całą gospodarkę w dół

Rosjanie ostrzelali cywilną barkę ze zbożem. Dwie osoby nie żyją

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button