MorskiTransport
Gorące newsy

Rosja wznowiła porozumienie z ONZ. Turcja pogroziła palcem?

Eksport zboża był zawieszony przez weekend, co groziło zaostrzeniem problemu głodu

Rosja poinformowała, że wznowiła porozumienie z ONZ w sprawie eksportu zboża z czarnomorskich portów. Eksport zboża był zawieszony przez weekend, co groziło zaostrzeniem problemu głodu na całym świecie.

Rosja wznowiła porozumienie z ONZ

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że otrzymało pisemne gwarancje od Kijowa, że ​​,,nie będzie wykorzystywać czarnomorskiego korytarza zbożowego do operacji wojskowych przeciwko Rosji”. Przypomnijmy, że Rosja zerwała porozumienie z ONZ po tym, jak za pomocą zdalnie sterowanych łodzi z ładunkami wybuchowymi zaatakowano wojskowe statki z rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Federacja Rosyjska uważa, że ​​otrzymane w tej chwili gwarancje wydają się wystarczające i wznawia porozumienie z ONZ  – poinformowało ministerstwo.

Rosja zawiesiła swój udział w umowie w sobotę, mówiąc, że nie może zagwarantować bezpieczeństwa statkom cywilnym przepływającym przez Morze Czarne. Ukraina stwierdziła, że był to tylko fałszywy pretekst do zerwania umowy.

Prezydent Turcji Tayyip Erdogan poinformował wcześniej, że rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu powiedział swemu tureckiemu odpowiednikowi, że porozumienie w sprawie zboża z 22 lipca, wynegocjowane przez Turcję i ONZ, będzie nadal obowiązywać od południa w środę.

Transporty zboża będą kontynuowane zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami od godziny 12:00 – powiedział Erdogan.

Ceny pszenicy, soi, kukurydzy i rzepaku na światowych rynkach gwałtownie spadły po ogłoszeniu, co złagodziło obawy o coraz większą niedostępność żywności.

Czytaj też: Rosjanie ostrzelali cywilną barkę ze zbożem. Dwie osoby nie żyją

Rosja chce zdominować szczyt G20?

Wiele wskazuje na to, że za zmianą decyzji Kremla stoi Turcja, która po zerwaniu porozumienia zapowiedziała, że i tak będzie pomagać w transporcie zboża. W poniedziałek, czyli kilka dni po wycofaniu się Rosji z Inicjatywy Zbożowej, ONZ, Turcja i Ukraina zgodziły się na ruch 14 statków ze zbożem.

To dość nieoczekiwany zwrot. Wciąż jednak umowa pozostaje chwiejna. Na dwa tygodnie przed przedłużeniem, dyskusja wokół tego tematu będzie najwyraźniej kontynuowana – powiedział o decyzji Rosji Andrey Sizov, szef skupionej na Rosji firmy doradczej Sovecon, zajmującej się rolnictwem.

Umowa w sprawie eksportu zboża wygasa 19 listopada, a jeden z europejskich dyplomatów powiedział agencji Reuters, że prezydent Władimir Putin prawdopodobnie wykorzysta możliwe przedłużenie jako sposób na zdobycie przewagi i zdominowanie przyszłomiesięcznego szczytu G20 w Indonezji. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział wcześniej, że świat powinien stanowczo reagować na wszelkie rosyjskie próby zakłócenia ukraińskiego korytarza eksportowego przez Morze Czarne, który został zablokowany przez Moskwę po inwazji na Ukrainę.

Rosyjska blokada zaostrzyła niedobory żywności i kryzys kosztów utrzymania w wielu krajach, ponieważ Ukraina jest jednym z największych światowych dostawców zbóż i nasion oleistych. Umowa zbożowa pomaga w zapobieganiu klęski głodu w biedniejszych krajach poprzez wprowadzenie większej ilości pszenicy, oleju słonecznikowego i nawozów na światowe rynki oraz złagodzenie gwałtownego wzrostu cen.

Czytaj też: Rosyjski przemysł ciągnie całą gospodarkę w dół

Rosja zerwała porozumienie z ONZ o eksporcie zboża!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button