MorskiTransport
Gorące newsy

Rosjanie ostrzelali cywilną barkę ze zbożem. Dwie osoby nie żyją

Rosyjskie wojsko zaatakowało dwa holowniki cywilne, które brały udział w transporcie barki ze zbożem

Rosjanie ostrzelali cywilną barkę ze zbożem na froncie ochakowskim (południe Ukrainy). Zginęło dwóch członków załogi, a los innego pozostaje nieznany. Przypomnijmy, że Rosja zerwała w sobotę porozumienie z ONZ w sprawie eksportu zbóż z czarnomorskich portów. 

Rosjanie ostrzelali cywilną barkę ze zbożem

Rosjanie ostrzelali cywilną barkę ze zbożem na południu Ukrainy. Rosyjskie wojsko zaatakowało dwa portowe holowniki cywilne, które brały udział w transporcie barki ze zbożem na froncie ochakowskim. W wyniku ataku zginęły dwie niewinne osoby, jeden członek załogi został ranny, a los innego pozostaje nieznany.

Siły rosyjskie kontynuują ataki na infrastrukturę portową na froncie ochakowskim. W wyniku ataku na dwa portowe holowniki cywilne, które brały udział w transporcie barek ze zbożem, wybuchł pożar i utracono kontrolę nad jednostkami. Zginęło dwóch członków załogi, jeden został uratowany, ale jest ranny, a los kolejnego jest nieznany – przekazał ukraiński żołnierz z Dowództwa Operacyjnego Południe (Pivden).

Czytaj też: Ukraiński import zboża pomógł węgierskim kolejom

Rosja zerwała porozumienie z ONZ

Przypomnijmy, że Rosja zerwała w sobotę porozumienie z ONZ w sprawie eksportu zbóż z czarnomorskich portów. Umowa pozwalała na transport zboża z Ukrainy, jednego z największych eksporterów na świecie, który został wstrzymany przez rosyjską inwazję. Prezydent USA Joe Biden potępił ten ruch jako „oburzający” i powiedział, że pogłębi problem głodu na świecie.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że Ukraina zaatakowała Flotę Czarnomorską w pobliżu Sewastopola na anektowanym Półwyspie Krymskim za pomocą 16 dronów, a „specjaliści” brytyjskiej marynarki pomogli koordynować ten „atak terrorystyczny”. Z tego powodu Rosja zawiesiła uczestnictwo w porozumieniu w sprawie eksportu zbóż na „czas nieokreślony”, ponieważ nie może „zagwarantować bezpieczeństwa statków cywilnych” podróżujących w ramach porozumienia.

To próba powrotu przez Rosję do groźby głodu na dużą skalę dla Afryki, dla Azji – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, dodając, że Rosja powinna zostać wyrzucona z G20.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział, że Moskwa używa fałszywego pretekstu, by zatopić porozumienie. Słowa szefa ukraińskiego MSZ nie są bezpodstawne, ponieważ o tym, że Rosja planuje zerwać porozumienie z ONZ, informowaliśmy już prawie dwa tygodnie temu.

Czytaj też: Rosja chce zerwać porozumienie z ONZ o eksporcie zboża!

Rosja zerwała porozumienie z ONZ o eksporcie zboża!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button