DrogowyTransport

Solaris dostarczy do Wenecji cztery wodorowe autobusy Urbino 12

Łączna wartość kontraktów przekracza 2,5 mln euro

Solaris dostarczy do Wenecji cztery wodorowe autobusy Urbino 12 hydrogen. Umowy zostały zawarte z włoskimi przewoźnikami AVM Venezia i ACTV SPA Venezia. 12-metrowe autobusy zasilane wodorem trafią do Włoch w połowie 2023 roku, a łączna wartość kontraktów przekracza 2,5 mln euro.

Solaris dostarczy wodorowe autobusy Urbino 12 do Włoch

Solaris pozyskał kolejne zamówienie na dostawę bezemisyjnych pojazdów do Włoch, a wodorowe autobusy Urbino 12 hydrogen będą służyły mieszkańcom Wenecji i okolic dzięki umowom podpisanym z przewoźnikami AVM Venezia i ACTV SPA Venezia. Przewoźnicy świadczą usługi transportu publicznego na terenie Wenecji oraz na terenie gmin Wenecja i Chioggia. Dostawy zaplanowano na koniec II kwartału 2023 roku, a wartość kontraktów przekracza 2,5 mln euro.

Autobus wodorowy Urbino 12 jest pojazdem niskopodłogowym, w którego sercu znajduje się wodorowe ogniwo paliwowe o mocy 70 kW, działające jak miniaturowa elektrownia wodorowa. Jedynymi produktami ubocznymi reakcji chemicznej zachodzącej w wodorowym ogniwie paliwowym są ciepło i para wodna. Paliwo jest przechowywane w postaci gazowej w zbiornikach montowanych na dachu, a zbiorniki są poddawane rygorystycznym testom i zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo kierowcy, pasażerom i pieszym. Autobus Urbino 12 hydrogen wyróżnia się krótkim czasem tankowania i bardzo dużym zasięgiem 350 km, nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Komfort podróży 12-metrowymi autobusami wodorowymi o układzie drzwi 2-2-2 zapewni między innymi klimatyzacja z pompą ciepła oraz porty USB dla pasażerów, umieszczone w ścianach pojazdu. Kierowca będzie również wspierany przez MobileEye Shield+, czyli nowoczesny system ostrzegania, gdy w pobliżu autobusu zostanie wykryty nieoczekiwany obiekt. Pojazdy będą również wyposażone w system liczenia pasażerów, a ciągłą obsługę pojazdów zapewni eSConnect, system monitorowania i zarządzania flotą autobusów, zaprojektowany przez Solaris.

Solaris

Czytaj też: MPK Kraków podpisało umowę z Solaris na nowe autobusy

Wodorowe autobusy wkrótce na ulicach wielu miast

Wodorowe autobusy Urbino 12 hydrogen przeznaczone dla Wenecji to kolejna partia pojazdów nieemitujących zanieczyszczeń, które będą służyć mieszkańcom tego regionu. W 2020 roku, w ramach umowy zawartej z ACTV SPA Venezia, Solaris dostarczył do miasta 30 pojazdów elektrycznych Urbino 12 wraz z infrastrukturą ładowania.

Autobusy wodorowe są istotnym elementem oferty e-mobilności Solarisa i atrakcyjną propozycją dla miast dążących do osiągnięcia zeroemisyjnego transportu publicznego. Autobusy Urbino 12 można zobaczyć m.iędzy innymi na ulicach Konina. Za granicą są wykorzystywane w Bolzano we Włoszech, Kolonii i Wuppertalu w Niemczech, a także w prowincji Holandia Południowa w Holandii. Co więcej, już niedługo autobusy na wodór wyjadą na ulice Lublina i Poznania, a także Górnej Bawarii, Palma de Mallorca, Wiednia i Bratysławy.

Solaris

Czytaj też: Izera, czy ten projekt kiedyś się spełni? Nowe informacje od spółki

Lufthansa Technik zamienia Airbus A320 w laboratorium wodorowe

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button