DrogowyE-commerceTransport

Hiszpania nałożyła ogromną grzywnę na Amazon Road Transport

Katalońska Inspekcja Pracy nałożyła karę w wysokości 3,2 mln euro na hiszpańską filię Amazona oraz 2,6 mln euro na siedemnastu jej przewoźników za rzekome nielegalne wykorzystywanie kierowców. To nie pierwsza kara dla Amazon Road Transport Spain. Na początku tego roku, hiszpański organ ochrony danych AEPD nałożył grzywnę w wysokości 2 000 000 euro za naruszenie przepisów ochronie danych osobowych, w związku zapytaniem o karalność kandydatów podczas procesu zatrudniania.

Ogromna grzywna dla Amazon Road Transport

Według Ministerstwa Przedsiębiorczości i Pracy, Amazon Road Transport Spain został ukarany grzywną w wysokości 3 195 075 euro, ponieważ jego siedemnastu podwykonawców transportowych rzekomo wykorzystywało 559 kierowców z warunkami pracy gorszymi niż te, które miałyby zastosowanie, gdyby byli oni zatrudnieni bezpośrednio przez międzynarodową korporację e-commerce. Z tego samego powodu siedemnaście firm transportowych będzie musiało zapłacić karę w wysokości 2 609 578 euro.

Inspektorat rozpoczął dochodzenie w lutym 2022 r. w Barcelonie, stwierdzając, że 559 kierowców wykonywało czynności związane z dostawą w niepewnych warunkach i z niewystarczającym wynagrodzeniem, a ponadto nie miało żadnej reprezentacji związkowej. Amazon odrzuca oskarżenia i zapowiedział apelację, w sprawie której władze Hiszpanii będą musiały podjąć decyzję w ciągu sześciu miesięcy.

Czytaj też: Amazon wprowadza do miast pierwsze elektryczne vany Rivian

Kolejna grzywna

To nie pierwsza kara dla Amazon Road Transport Spain. Na początku tego roku, hiszpański organ ochrony danych AEPD nałożył grzywnę w wysokości 2 000 000 euro za naruszenie przepisów ochronie danych osobowych. W przypadku zatrudniania wykonawców pracujących na własny rachunek, Amazon Road Transport zażądał zaświadczeń o niekaralności, tj. negatywnych certyfikatów, w szczególności wymagając zgody kandydatów, aby dane te mogły być przekazywane do spółek grupy i ich dostawcom mającym siedzibę poza Europejskim Obszarem Gospodarczym.

AEPD uznało, że Amazon Road Transport nie dochował należytej staranności, ponieważ nie wdrożył odpowiednich procedur dotyczących gromadzenia i przetwarzania danych osobowych związanych z wyrokiem karnym. W rezultacie AEPD nałożył na Amazon grzywnę i nakazał zaprzestania żądania od wnioskodawców zaświadczenia o niekaralności, usunięcie wszystkich informacji o już dostarczonych zaświadczeniach oraz dostosowania przetwarzania danych zgodnie z wymogami unijnymi.

Czytaj też: Amazon wchodzi na nowy rynek. Pojawiają się obawy o bezpieczeństwo danych

Sprzedaż e-commerce Amazon spadła w drugim kwartale

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button