KolejowyTransport
Gorące newsy

Dantejskie sceny we francuskim pociągu Thalys. Setki osób mogły zginąć

Do dantejskich scen doszło w pociągu Thalys na trasie Paryż — Bruksela w zeszły wtorek. Około 750 pasażerów utknęło bez możliwości wyjścia, kiedy pojazd utknął na torach. Ponadto zepsuta klimatyzacja sprawiła, że szybko zaczęło brakować powietrza, a woda w zbiornikach skończyła się już po godzinie. Temperatura zaczęła szybko rosnąć, a ludzie w panice zaczęli wybijać okna, których nie dało się otworzyć. Pomoc nadeszła dopiero po kilku godzinach.

Francuski pociąg Thalys utknął na torach z pasażerami. Zaczęło brakować im powietrza

W ostatnich dniach temperatury w Europie biją kolejne rekordy, przez co ucierpieć może wiele osób. I dotyczy to nie tylko starszych ludzi, ale każdego, kto akurat pojawi się w nieodpowiednim miejscu, o nieodpowiednim czasie.

Dowodem na to jest ostatnia dramatyczna sytuacja, do której doszło w Saint-Denis, na przedmieściach Paryża. To właśnie wtedy niemal 750 pasażerów utknęło w nagrzanym pociągu Thalys w drodze z Paryża do Brukseli. Sytuacja trwała aż 4 godziny, ponieważ dopiero wtedy rozpoczęto ewakuacje klientów pociągu. Wcześniej, według relacji świadków, było to utrudnione przez nieprzerwane przejazdy szybkich pociągów, które nie zostały wstrzymane w odpowiednim czasie.

Czytaj również: Blokada Kaliningradu zniesiona. To „sukces” dyplomacji Rosji i Niemiec

Krążące w sieci filmy pokazują dantejskie sceny, kiedy to pasażerowie próbują otworzyć zablokowane drzwi i okna, a ludzie na peronie próbują wrzucić do pociągu butelki z wodą.

Co istotne, pociąg wyjechał ze stacji Gare du Nord z godzinnym opóźnieniem z powodu problemów technicznych. Niestety awaria nie została naprawiona, ponieważ maszyna zatrzymała się zaledwie kilka godzin od peronu. Klimatyzacja także zawiodła, przez co w pociągu temperatura wzrosła do około 45 stopni.

Obsługa również nie wiedziała, co zrobić. Co więcej, zakazała pasażerom prób otwarcia pojazdu, ponieważ — jak twierdzili pracownicy – „należało zużyć jak najmniej energii elektrycznej„. Miało to pomóc w ponownym uruchomieniu klimatyzacji.

Wysokie temperatury i usterka techniczna niemal doprowadziły do tragedii w pociągu Thalys

Tymczasem świadek Lydie Leers z Antwerpii cytowana przez The Brussels Times, powiedziała, że:

W pociągu było strasznie gorąco. Byliśmy przemoczeni. Nasze ubrania przyklejały się do naszych ciał. Niektórzy pasażerowie źle się poczuli i trzeba było się nimi zająć. Niektórzy stali się agresywni i próbowali się wydostać.

Kobieta stwierdziła w rozmowie z mediami, że pomoc była zdecydowanie opóźniona:

Po ponad czterech godzinach udało nam się wyjść na zewnątrz po drabinie nad torami. Następnie pociąg zabrał nas z powrotem na paryski Gare du Nord. Niestety w międzyczasie nie odjeżdżały stamtąd już żadne pociągi, więc musieliśmy zostać na noc.

Spółka Thalys poinformowała, że pasażerowie po ewakuacji otrzymali wodę, napoje i koce, aby mogli spędzić noc na stacji Paris Gare du Nord. Niemniej jednak na firmę spadła fala krytyki, a spółka musi poradzić sobie z dużym kryzysem wizerunkowym.

Czytaj również: Masowe migracje klimatyczne do rozwiniętych państw wyniosą nawet 60 mln ludzi

Niestety następnego dnia z powodu awarii w sieci kolejowej, w całym regionie Hauts-de-France nie kursowały żadne pociągi. Nie ma co również ukrywać, że podobne problemy mogą się wciąż pojawiać. Dlaczego? Otóż obecne wysokie temperatury w Europie są rekordowe i nic nie zapowiada faktu ich ochłodzenia. A to z kolei wpływa na bezpieczeństwo całego ruchu kolejowego.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button