DrogowyInfo z rynkuMorskiTransport
Gorące newsy

Norwegia zamyka granicę i porty dla towarów z Rosji. Jest jedno „ale”

Norwegia zadecydowała o zamknięciu jedynego punktu kontrolnego na granicy rosyjsko-norweskiej w Storskog. Tym samym przyłączyła się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską, zamykając porty dla wszystkich rosyjskich ciężarówek i statków. Wyjątkiem stanowią rosyjskie łodzie rybackie, które wyładowują swoje połowy w portach w północnej części kraju.

Norwegia zamyka granicę i porty morskie dla rosyjskich towarów

Wojna na Ukrainie spowodowała zorganizowanie drastycznych sankcji na Rosję, które w definitywny sposób odcięły ten kraj od zewnętrznych dostawców. W najgorszej sytuacji jest obwód kaliningradzki, który oprócz Morza Bałtyckiego,  jest zablokowany z każdej ze strony. Federacja Rosyjska ma dodatkowy problem, ponieważ na kolejne sankcje zadecydowała się Norwegia.

Rząd w Oslo zadecydował o blokadzie portów morskich i granicy dla statków rosyjskich. Nie dotyczy to statków rybackich. Sankcje nie obejmą także arktyczny archipelag Svalbard, który funkcjonuje na mocy Traktatu Spitsbergeńskiego z 1920 roku. Wszystko dlatego, że zezwala on na szerszy dostęp dla 42 sygnatariuszy (w tym Polski) i jest strefą całkowicie zdemilitaryzowaną.

Czytaj również: W Rosji nie będzie chleba? Przez zachodnie sankcje piekarnie mogą stanąć

Norwegia zamyka granicę z Rosją. Moskwa coraz bardziej izolowana

Zamknięcie portów morskich wejdzie w życie 7 maja, natomiast granicę zamknie się już 29 kwietnia. Jak wskazała minister spraw zagranicznych Anniken Huitfeldt:

Wprowadzamy piąty pakiet sankcji UE, co oznacza, że przejście graniczne Storskog zostanie natychmiast zamknięte dla ruchu towarowego.

Przejście graniczne, które łączy północno-norweskie miasto Kirkenes z rosyjskim półwyspem Kola, w ostatnich tygodniach odnotowało wzmożony ruch samochodów ciężarowych. Wszystko dlatego, iż sankcje UE wpłynęły na trasy transgraniczne, które były wykorzystywane na co dzień przed wojną na Ukrainie. I choć przejście graniczne Storskog nie było do tej pory ruchliwym punktem odpraw między Rosją a Norwegią, to w dobie wojny na Ukrainie było wykorzystywane do obchodzenia sankcji przez Rosjan.

Norwegia i Rosja dzielą granicę ciągnącą się na długości 197,7 km. Jest to również zewnętrzna granica Strefy Schengen.

Dramatyczna sytuacja w porcie w Szanghaju! Historyczne zatory

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button