PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynku

Łukoil zwiększa udziały w projekcie Shah Deniz

Rosyjska spółka naftowo-gazowa Łukoil sfinalizowała przejęcie udziałów Petronas, w prowadzonym przez BP projekcie gazowym Shah Deniz, zlokalizowanym w azerbejdżańskim sektorze Morza Kaspijskiego, skutecznie zwiększając swoje udziały w projekcie.

Łukoil zwiększył udziały w Shah Deniz

Wstępna umowa nabycia 15,5% udziałów w projekcie Shah Deniz została podpisana w październiku 2021 r., aby umożliwić Łukoilowi ​​zwiększenie udziałów w projekcie z 10% do 25,5% po zapłaceniu 2,25 mld dolarów. Jednak Łukoil i Petronas podpisały w grudniu 2021 r. aneksy do umowy zawartej w październiku, zmniejszające udział nabywany przez Łukoil z 15,5% do 9,99% przy proporcjonalnym spadku wartości transakcji z 2,25 mld dolarów do 1,45 mld dolarów.

W najnowszej aktualizacji Łukoil ogłosił zakończenie transakcji, która pozwoliła mu nabyć od Petronasu 9,99% udziałów w projekcie gazowym Shah Deniz za około 1,45 mld dolarów. Tym samym Łukoil zwiększył swój udział w projekcie z 10% do 19,99%. Pozostałe strony projektu to BP (operator, 29,99%), TPAO (19%), SOCAR (14,35%), NICO (10%) i SGC (6,67%).

Czytaj też: Petrobras rozpoczyna proces zbycia aktywów w Zatoce Meksykańskiej

Shah Deniz jest uważane za ogniwo założycielskie dla Południowego Korytarza Gazowego

Położone w azerbejdżańskim sektorze Morza Kaspijskiego, 70 kilometrów na południowy wschód od Baku, złoże gazowo-kondensacyjne Shah Deniz jest eksploatowane na podstawie umowy PSA, a komercyjne wydobycie rozpoczęło się w 2006 roku. W 2018 roku uruchomiono drugi etap projektu, którego roczne wydobycie ma wynieść 26 mld m3 gazu oraz 5 mln ton ropy naftowej i kondensatu gazowego.

Rozciągający się na ponad 140 kilometrów kwadratowych zbiornik jest podobny pod względem wielkości i kształtu do wyspy Manhattan. Jest uważany za ogniwo założycielskie dla Południowego Korytarza Gazowego, którego celem jest doprowadzenie dodatkowych i alternatywnych ilości gazu ziemnego do krajów członkowskich UE. Gaz z Shah Deniz sprzedawany jest na rynkach Azerbejdżanu, Gruzji, Turcji i Europy.

BP

Jeśli chodzi o najnowsze wydarzenia związane z tym projektem, to warto wspomnieć, że konsorcjum Shah Deniz rozpoczęło w lipcu 2021 roku produkcję od południowo-wschodniej flanki złoża na głębokości 540 m. Składająca się z czterech odwiertów, dwóch nowych linii przepływowych i szeregu struktur podmorskich połączonych ze zbiornikiem, nowa południowo-wschodnia flanka produkcyjna miała osiągnąć pełną wydajność w trzecim kwartale 2021 roku. Z dostępnych danych wynika, że konsorcjum wydobyło w 2021 roku 22,7 mld m3 gazu i 4,2 mln ton ropy naftowej i kondensatu gazowego.

Czytaj też: Ukraina rozpoczęła fizyczny import gazu z Węgier!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button