Info z rynku

Petrobras rozpoczyna proces zbycia aktywów w Zatoce Meksykańskiej

Brazylijski gigant naftowo-gazowy Petrobras rozpoczął niewiążącą fazę sprzedaży udziałów w spółce, która posiada aktywa poszukiwawczo-wydobywcze w Zatoce Meksykańskiej. Petrobras rozpoczął proces zbycia aktywów, w celu dalszej optymalizacji swojego portfela, wykorzystania możliwości rozwoju i poprawy alokacji kapitału, koncentrując się jednocześnie na swoich aktywach wydobywczych na głębokich wodach.

Petrobras rozpoczął proces zbycia aktywów w Zatoce Meksykańskiej

W październiku 2021 r. Petrobras ujawnił zamiar sprzedaży swoich udziałów w spółce, która posiada aktywa w morskich złożach w Zatoce Meksykańskiej. W swojej najnowszej aktualizacji w środę, Petrobras potwierdził, że rozpoczął proces zbycia aktywów, który dotyczy sprzedaży całego 20-procentowego udziału posiadanego przez jego spółkę zależną Petrobras America w spółce MP Gulf of Mexico, która posiada morskie pola naftowe w Zatoce Meksykańskiej. Ponadto, Petrobras wyjaśnił, że potencjalni nabywcy zakwalifikowani do tej fazy otrzymają pismo procesowe, zawierające szczegółowe informacje o spółce, a także instrukcje dotyczące procesu zbycia aktywów, w tym wytyczne dotyczące przygotowania i składania niewiążących ofert.

MP Gulf of Mexico to spółka joint venture z 80-procentowym udziałem Murphy Exploration & Production Company i 20-procentowym udziałem PAI, utworzona w 2018 roku, z udziałem wszystkich aktywów naftowych i gazowych obu firm, zlokalizowanych w Zatoce Meksykańskiej. Jak podaje Petrobras, MPGoM posiada udziały jako operator lub nieoperator w 14 morskich polach naftowych w Zatoce Meksykańskiej. Udział brazylijskiego giganta w produkcji z tych pól w 2021 r. wyniósł 11,4 baryłek dziennie ekwiwalentu ropy naftowej.

Czytaj też: Hiszpańscy przewoźnicy żądają 100 milionów euro od firm naftowych

Proces zbycia aktywów jest zgodny ze strategią firmy

Petrobras stwierdził ponadto, że proces zbycia aktywów jest zgodny ze strategią zarządzania portfelem firmy i lepszą alokacją kapitału spółki, mającą na celu maksymalizację wartości i większy zwrot dla społeczeństwa.

Warto zauważyć, że Petrobras rozpoczął dwa kolejne procesy dezinwestycji w październiku 2021 roku. Kilka dni po ogłoszeniu planów sprzedaży udziałów w aktywach w Zatoce Meksykańskiej, firma rozpoczęła proces sprzedaży całości udziałów w złożu Catuá, zlokalizowanym w basenie Campos u wybrzeży Brazylii. Pod koniec października 2021 roku spółka ogłosiła również rozpoczęcie fazy przetargowej na sprzedaż pól Uruguá i Tambaú, zlokalizowanych w zagłębiu Santos u wybrzeży Brazylii.

Czytaj też: Cena baryłki ropy jest bliska 100 dolarów. Winne napięcia na Ukrainie

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button