Info z rynku

Fugro zbada morskie farmy wiatrowe Hornsea Three i Four

Fugro wygrało przetarg Ørsted na przeprowadzenie badań geotechnicznych na podmorskich terenach, gdzie staną morskie farmy wiatrowe Hornsea Three i Hornsea Four w Wielkiej Brytanii.

Fugro zbada morskie farmy wiatrowe

Badania te będą obejmować penetrację stożkową (CPT), sejsmiczne badania penetracyjne (SCPT), pobieranie próbek oraz wysokiej jakości rdzeniowanie skał, a także pomiary geofizyczne w otworach wiertniczych. Fugro zmobilizuje wiele statków ze swojej floty do pracy w „trudnych warunkach gruntowych”, a morskie farmy wiatrowe będą badane od maja do sierpnia. Oczekuje się, że podmorskie prace umożliwią opracowanie niezawodnych i wydajnych projektów fundamentów, a także pomogą w uniknięciu ryzyka w przyszłych fazach rozwoju projektów.

Nasze usługi badawcze mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia długoterminowego funkcjonowania aktywów morskich, takich jak projekt Hornsea. Dysponując szerokim wachlarzem specjalistycznych statków i sprzętu, jesteśmy zaangażowani we wspieranie transformacji energetycznej w Wielkiej Brytanii i jesteśmy dumni, że możemy kontynuować współpracę z Ørsted, opierając się na naszych dotychczasowym sukcesach, aby zapewnić krytyczne wsparcie, które pomoże posunąć ten projekt do przodu – powiedział Dennis Koenen, dyrektor Fugro ds. pozyskiwania danych geodezyjnych w zakresie charakterystyki terenów morskich.

Czytaj też: Port Oakland ma stać się zielonym portem o zerowej emisji

Powstaną trzy morskie farmy wiatrowe, a czwarta jest planowana

Ørsted nabył prawa do rozwoju strefy Hornsea, obejmującej cztery projekty, w 2015 r. od spółki SMart Wind. Na terenach, które zbada teraz Furgo, postaną łącznie trzy morskie farmy wiatrowe. Duńska firma oddała już do użytku morską farmę wiatrową Hornsea One o mocy 1,2 GW, natomiast Hornsea Two o mocy 1,32 GW jest obecnie w budowie, a jej pełne uruchomienie spodziewane jest w tym roku. Brytyjski Sekretarz Stanu ds. Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej (BEIS) wydał 31 grudnia 2020 roku zgodę na budowę morskiej farmy wiatrowej Hornsea Three o mocy 2,4 GW.

W październiku w brytyjskim Inspektoracie Planowania złożony został również wniosek o wydanie pozwolenia na budowę (Development Consent OrderDCO) dla czwartej farmy, Hornsea Four. Projekt ten przechodzi obecnie proces planowania. Firma Fugro jest zaangażowana w rozwój terenów pod projekt Hornsea od 2011 roku, realizując szereg usług geofizycznych, geotechnicznych i środowiskowych.

Czytaj też: Grupa ORLEN planuje dalszy dynamiczny rozwój morskiej energetyki wiatrowej

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button