KolejowyTransport

Hiszpania odebrała szybkie pociągi Avril! Niby takie szybkie, a opóźnienie ponad trzyletnie

Na standardową trasę wyjadą już w przyszłym miesiącu

Hiszpańskie koleje Renfe odebrały pierwsze szybkie pociągi Avril. Producent maszyn Talgo dostarczył je… z trzyletnim opóźnieniem. Pierwsze jednostki wyjadą na standardową trasę w maju. Z kolei z powodu problemów z uzyskaniem pozwolenia na eksploatację we Francji, nowe pociągi wyjadą na tę trasę najwcześniej pod koniec roku.

Szybkie pociągi Avril dotarły do Hiszpanii

Hiszpański przewoźnik kolejowy Renfe odebrał od producenta Talgo pierwsze szybkie pociągi Avril. Dostawa nowych maszyn miała ponad trzyletnie opóźnienie. Nowe jednostki mają być zdolne do podróży po różnych rozstawach szyn. Nowe pociągi mają już za sobą ponad 300 tysięcy przejechanych kilometrów w ramach testów. Na standardową trasę wyjadą już w przyszłym miesiącu.

Ponad 200 naszych pracowników pracuje obecnie nad wprowadzeniem tych pociągów do ruchu – poinformowało Renfe.

Czytaj też: Duńska kolej gotowa na szybkie pociągi! Ale nie ma pociągów

Nowe jednostki mają pojemność do 581 pasażerów. Skład składa się z dwunastu wagonów, ma 200 metrów długości i jest całkowicie niskopodłogowy, bez żadnych schodów wewnątrz.

Renfe planuje wykorzystać nowe jednostki na trasie z Barcelony do Paryża. Jednak już teraz jest jasne, że z powodu problemów z uzyskaniem pozwolenia na eksploatację we Francji, nowe pociągi wyjadą na tę trasę najwcześniej pod koniec roku.

Pociągi są przystosowane do różnych rozstawów szyn 

Pociągi są przystosowane do obu rozstawów szyn obowiązujących w Hiszpanii: szerokiego na tradycyjnych trasach o szerokości 1668 mm oraz standardowego na trasach dużych prędkości o szerokości 1435 mm. Skład jest wyposażony w urządzenia umożliwiające szybką zmianę rozstawu szyn. Według producenta umożliwi to połączenie Madrytu z innymi miastami na północy kraju, gdzie obecnie stosowane są tylko szerokie tory. Pociągi mogą osiągnąć prędkość do 360 km/h.

Czytaj też: Hiszpania motorem wzrostu strefy euro? Jeszcze jak!

Renfe dotychczas odebrało dziesięć jednostek, a kolejnych dwadzieścia zostanie stopniowo wprowadzonych do eksploatacji. Maszyny będą kursować również na trasach z Madrytu na północ kraju. Producent dostarczył je z trzyletnim opóźnieniem i do tej pory otrzymał już łącznie 166 milionów euro kary za opóźnienia.

Jakie konsekwencje ma różny rozstaw torów w Polsce i w Europie?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button