Info z rynku

Więcej gazu z Norwegii do Polski – uruchomiono wydobycie z kolejnego złoża

Grupa ORLEN rozpoczęła eksploatację złoża Tommeliten A na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Zapewni to koncernowi dodatkowe 0,5 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie, który będzie dostarczany do kraju za pomocą gazociągu Baltic Pipe.

Gaz z kolejnego złoża w Norwegii popłynie szerszym strumieniem do Polski

Grupa ORLEN, poprzez spółkę zależną PGNiG Upstream Norway AS (PUN), posiada ponad 42 proc. udziałów w Tommeliten A. Zasoby złoża oceniane są na 120-180 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, z czego udział Grupy ORLEN wynosi 50-76 mln baryłek ekwiwalentu ropy, w tym 6-9 mld metrów sześciennych gazu.

Zobacz także: Rusza inwestycja w Podziemny Magazyn Gazu w Wierzchowicach

Zgodnie z harmonogram prac wydobywczych, docelowo produkcja z Tommeliten A ma być prowadzona z wykorzystaniem 11 otworów. Następnie surowiec będzie dostarczany do infrastruktury na koncesji PL 018 (jeden z najważniejszych hubów produkcyjnych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym), skąd po dalszym uzdatnieniu będzie transportowany dalej.

Uruchomienie eksploatacji złoża Tommeliten A jest jednym z dziewięciu projektów inwestycyjnych zainicjowanych przez Grupę ORLEN w ostatnich dwóch latach, w celu zwiększenia produkcji gazu. Te nowo podejmowane inwestycje mają pomóc ze zrealizowaniem przyjętej przez Grupę ORLEN strategii. Zgodnie z nią do końca 2030 roku wielkość rocznie produkowanego przez koncern na Norweskim Szelfie Kontynentalnym gazu wzrośnie do 6 mld metrów sześciennych gazu z zeszłorocznego poziomu 3,5 mld metrów sześciennych.

Zobacz także: Odkryto znaczne zasoby gazu ziemnego w województwie lubelskim

Inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne Polski

Co warto zaznaczyć, z zapowiedzi Grupy ORLEN wynika, że realizacja analizowanej strategii przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Gaz produkowany w Norwegii jest przesyłany do Polski gazociągiem Baltic Pipe. ORLEN zarezerwował w nim ponad 8 mld metrów sześciennych przepustowości rocznie i planuje, aby jak największa część surowca transportowanego tą drogą pochodziła z własnego wydobycia. W 2030 roku będzie mogła ona wypełnić nawet 75 proc. zarezerwowanej przepustowości tego gazociągu.

PGNiG Upstream Norway (PUN) prowadzi w Norwegii wydobycie na 18 złożach i posiada udziały w 91 koncesjach. Aktualnie zasoby ropy i gazu spółki na Norweskim Szelfie Kontynentalnym wynoszą ponad 346 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Pod względem posiadanych zasobów oraz produkcji ropy i gazu PUN znajduje się w pierwszej dziesiątce firm prowadzących aktywną działalność w Norwegii, a jeżeli chodzi o zasoby i produkcję samego gazu ziemnego – plasuje się na 8. pozycji. Z kolei pod względem liczby koncesji zajmuje miejsce piąte.

Zobacz także: Produkcja gazu ziemnego Grupy ORLEN w Polsce i za granicą wyniosła aż 7,7 mld m sześc.

Szybciej o prawie pół roku

Jak zaznaczył Daniel Obajtek, Prezes ORLEN, Tommeliten A to jeden z największych projektów inwestycyjnych Grupy ORLEN na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Nie tylko ze względu na wielkość zasobów, ale także fakt, że spółka jest największym udziałowcem tego złoża. Uruchomienie eksploatacji Tommeliten A oznacza dla Grupy ORLEN skokowy wzrost produkcji gazu, o 0,5 mld metrów sześciennych rocznie. Przybliża to koncern do realizacji strategicznego celu, jakim jest podwojenie wydobycia w Norwegii do poziomu 6 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Ponadto, Prezes ORLEN podkreślił również, że wzrost wydobycia na Norweskim Szelfie Kontynentalnym  jest  jednym z priorytetów Grupy ORLEN, aby zapewnić nieprzerwane dostawy surowców potrzebnych polskiej gospodarce. Dzięki dobrej współpracy norweskiej spółki koncernu z pozostałymi udziałowcami złoża udało się przyspieszyć rozpoczęcie eksploatacji Tommeliten A o prawie sześć miesięcy. To duży sukces, który świadczy o wysokich kompetencjach spółki w realizacji projektów wydobywczych i ma istotne znaczenie dla wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Grupa ORLEN pozyskała kolejną zgodę na eksploatację złóż w Norwegii

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button