KolejowyTransport

Warszawa zyska nowe przejście pod torami. Ułatwi dostęp do peronów

Nowe przejście podziemne poprawi dostęp do peronów oraz do środków transportu publicznego

Na stacji Warszawa Gdańska powstanie nowe przejście pod torami, które ułatwi podróżnym dostęp do peronów oraz pociągów, a także usprawnieni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych netto na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań na tej kluczowej stołecznej stacji.  

Warszawa zyska nowe przejście pod torami

Na zachodniej stronie stacji Warszawa Gdańska, w kierunku ulicy Kłopot, powstanie dodatkowe podziemne przejście pod torami, o długości około 100 metrów. PKP Polskie Linie Kolejowe podjęły decyzję o zawarciu umowy o wartości około 80 milionów złotych netto z firmą PORR. W ramach projektu „Budowa zachodniego przejścia pod torami na stacji Warszawa Gdańska” zainstalowane zostaną także wiaty nad peronami, które będą chronić podróżnych przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, oraz wprowadzony zostanie nowy system informacji pasażerskiej, który lepiej będzie informować o przyjazdach i odjazdach pociągów.

Warszawa Gdańska stanowi ważny punkt komunikacyjny w stolicy. PLK SA dąży do tego, aby stacja zapewniała wygodną obsługę podróżnych, przy wciąż rosnącym ruchu pociągów. Przygotowujemy Warszawę Gdańską do zwiększonych potoków podróżnych na czas przebudowy średnicy warszawskiej Warszawa Zachodnia – Centralna – Wschodnia – mówi Piotr Malepszak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Warszawa zyska nowe przejście pod torami. Ułatwi dostęp do peronów
PKP PLK

Czytaj też: Powstał nowy tunel w Warszawie! Połączy Wolę z Ochotą

Decyzja o rozbudowie stacji Warszawa Gdańska jest wynikiem kontynuowanego procesu inwestycyjnego w Stolicy. PKP Polskie Linie Kolejowe przeprowadziły analizę rosnącego ruchu na tej stacji i podjęły odpowiednie działania. W minionym roku oddano do użytku peron nr 5, co poprawiło obsługę pasażerów oraz zwiększyło przepustowość ruchu pociągów.

Z kolei dodatkowe przejście pod torami, równoległe do istniejącego tunelu, umożliwi łatwiejsze przesiadki między pociągami a komunikacją miejską. Dodatkowe wyjścia z peronów pozwolą również na równomierne rozproszenie ruchu pasażerów na stacji oraz zwiększą poziom bezpieczeństwa. Te działania są istotne w kontekście planowanej przebudowy stacji Warszawa Wschodnia oraz linii średnicowej.

Inwestycja poprawi dostęp do peronów

Nowe przejście podziemne poprawi dostęp do peronów oraz do środków transportu publicznego, w tym metra. Na perony 2, 3 i 4 będą prowadzić zarówno ruchome schody, jak i te tradycyjne. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się będą miały zapewniony dostęp do windy. Szczegółowe plany będą opracowane przez wykonawcę inwestycji.

Działania PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. odpowiadają zwiększonym potrzebom podróżnych, którzy coraz liczniej korzystają ze stacji Warszawa Gdańska. Dodatkowe przejście pod torami, dłuższe wiaty na peronach i nowe urządzenia informacji pasażerskiej zwiększą komfort obsługi pasażerów – mówi Piotr Wyborski, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Czytaj też: Konsensus Warszawski – nowy model wzrostu dla Polski i Europy

Inwestycja na stacji Warszawa Gdańska zostanie sfinansowana ze środków budżetowych. Zakończenie głównych prac oraz udostępnienie nowego przejścia podziemnego i innych nowych udogodnień na peronach planowane jest do końca 2025 roku.

Warszawa zlikwiduje ważny przejazd! Czym chcą go zastąpić?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button