LotniczyTransport

Pamiętacie samolot na polu na Syberii? Rosjanie mają sprytny plan

Samolot pozostanie pod nadzorem przez kilka kolejnych miesięcy

Rosyjskie linie lotnicze Ural Airlines, których samolot pasażerski musiał we wrześniu awaryjnie lądować na polu na Syberii z 167 osobami na pokładzie, planują naprawić samolot i nadal go używać. Obecnie rozważane jest, w jaki sposób można wyciągnąć maszynę. 

Rosjanie chcą odzyskać samolot, który lądował na polu na Syberii

Przypomnijmy, że rosyjski samolot Airbus A320, lecący z Soczi do Omska, musiał awaryjnie wylądować na polu na Syberii. Jak informuje portal Zdopravy, według przewoźnika Ural Airlines, lądowanie było spowodowane awarią układu hydraulicznego.

Samolot nie jest poważnie uszkodzony i prawdopodobnie będzie zdolny do przeprowadzenia kolejnych lotów w przyszłości – ogłosiły linie lotnicze, dodając, że nie potrzebują naprawy silników.

Siberian Transport Prosecutor’s Office

Czytaj też: Rosyjski Airbus musiał lądować na syberyjskim polu! Coraz bliżej tragedii…

Plan na przywrócenie samolotu do użytku

Rozważane jest jednak przywrócenie go do eksploatacji. W jaki sposób? Linie lotnicze wymyśliły ambitny plan. Otóż przewoźnik rozważa scenariusz, w którym usunięto by fotele, aby samolot był lżejszy. Później przewoźnik… chce nim wystartować z pola. Czy się to uda? Zobaczymy. Przewoźnik poinformował, że samolot pozostanie pod nadzorem przez kilka kolejnych miesięcy, podczas których będą przeprowadzane kontrole, naprawy i konserwacja.

Jak informuje portal Zdopravy, wszystko to dzieje się w czasie, gdy zachodnie sankcje mocno uderzyły w rosyjskie linie lotnicze, co sprawia, że trudno jest zdobyć części zamiennych do samolotów. Zachód zakazał importu części po rosyjskim ataku na Ukrainę w lutym ubiegłego roku. Według informacji agencji Reuters, rosyjskie linie lotnicze zmuszone są do demontażu samolotów na części zamienne. W innych przypadkach linie lotnicze, w tym Ural Airlines, sprowadzają części przez trzecie kraje, dokonując zakupów bez zgody producentów samolotów.

Rosjanie ukradli tę maszynę

Samolotem, o którym mowa, jest dziewiętnastoletni A320-200. Maszyna została wyprodukowana w lutym 2004 roku i wynajęta linii Ural Airlines w 2013 roku. Jednakże samolot stał się częścią floty przewoźnika dopiero w marcu 2022 roku. Według jednego ze źródeł, A320 jest jednym z tych samolotów, które nie zostały zwrócone wynajmującym po inwazji Rosji na Ukrainę.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Wcześniej operował pod rejestracją VP-BMW, będąc własnością AerCap. RA-73805 obsługuje regularne loty dla linii Ural. Od 10 września samolot wykonał ponad dziewięć lotów do różnych krajowych destynacji. Ural Airlines posiada łącznie 52 samoloty w swojej flocie, w tym 23 A320-200.

Koleje Rosyjskie notują spowolnienie w transporcie towarowym

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button