PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyInfo z rynkuTransport

OBU. Urządzenie do opłat drogowych, które przyjmie płatność od klienta

eToll wchodzi w życie od początku października

Już tylko kilka dni pozostało do wygaszenia systemu poboru opłat drogowych viaToll. By korzystać z płatnych odcinków dróg w Polsce, kierowcy muszą zainstalować nową aplikację, posiadać lokalizator w pojeździe (ZSL) lub urządzenie pokładowe (OBU) zgodne z nowym systemem eToll. Tylko od przewoźników zależy, jakie rozwiązanie wybiorą. Warto się zastanowić, bo niektóre urządzenia mają dodatkowe funkcje np. przyjmowanie płatności kartą, giełdę transportu czy monitoring floty pojazdów.

Wrzesień to ostatni miesiąc przejściowy, w którym obowiązują dwa systemy do poboru opłat za przejazd na płatnych odcinkach dróg w Polsce – stary system viaToll i nowy eToll. Od października będzie już obowiązywał jedynie eToll, oparty o technologię wyznaczania pozycji użytkownika poprzez pozycjonowanie satelitarne i wirtualne bramownice.

Zobacz także: Elektroniczny list przewozowy przyszłością branży logistycznej

Użytkownicy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t mogą wybrać najdogodniejszy dla siebie sposób przekazania danych lokalizacyjnych do systemu eToll. Dostępne są 3 metody. Można to zrobić a pomocą darmowej aplikacji instalowanej na urządzeniu mobilnym, która umożliwia wniesienie opłaty elektronicznej oraz realizację obowiązków przewoźników towarów wrażliwych w systemie SENT-GEO. Drugą opcją jest możliwość skorzystania z lokalizatorów zamontowanych w pojazdach (ZSL). Trzecie rozwiązanie to opcja skorzystania z urządzeń pokładowych (OBU). Te ostatnie mogą być wygodnymi urządzeniami mobilnymi z systemem Android, ale nie tylko.

OBU HILLTECH może przyjmować także płatności bezgotówkowe

Głównym zadaniem urządzenia pokładowego OBU jest przekazywanie do Krajowej Administracji Skarbowej informacji geolokalizacyjnych pojazdu, tak by naliczyć opłaty drogowe. Nasze urządzenie HILLTECH OBU P2 dodatkowo ma też funkcję przyjmowania płatności bezgotówkowych. Dzięki temu rozwiązaniu kierowcy mogą przyjmować płatności za towary oraz usługi podczas kontaktu z klientem. Środki pieniężne spływają na rachunek bankowy firmy transportowej. Nie trzeba czekać na koniec terminu płatności z faktury ani rozliczać gotówki – mówi Wojciech Maślany z firmy HILLTECH.

Urządzenia OBU, w przeciwieństwie do ZSL, są przenośne, dzięki czemu możliwe jest użytkowanie jednego sprzętu w różnych samochodach. Należy jednak pamiętać, by dokonać odpowiedniej zmiany w aplikacji e-TOLL. Warto wybrać również firmę, która zapewni instalację i serwis urządzenia OBU oraz wesprze przewoźnika w formalnościach oraz rejestracji w nowym systemie.

Więcej na stronie: https://obu-etoll.hilltech.pl/etoll-obu

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button