KolejowyTransport

Nowe wagony dla PKP Intercity niemal gotowe! Pojadą nawet 200 km/h!

Pociągi z nowymi wagonami będzie można spotkać na liniach Warszawa – Łódź, Łódź – Gdynia – Kołobrzeg, Warszawa – Zakopane

PKP Intercity szykuje dla swoich pasażerów prawdziwą rewolucję na torach. Już za kilka tygodni do eksploatacji trafią zmodernizowane wagony PKP Intercity, które będą mogły poruszać się z prędkością aż 200 km/h. Nowoczesne wnętrza, udogodnienia technologiczne i komfort podróży – to tylko niektóre z nowości, jakie czekają na podróżnych.

Nowe wagony PKP Intercity

Zmodernizowane wagony PKP Intercity już wyjechały z zakładów H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu. Całkowicie odnowione wnętrza zachowały dobrze znaną ergonomię, ale zyskały nową jakość. W przedziałach znajdziemy wygodne fotele, indywidualne oświetlenie, nowoczesną klimatyzację oraz automatyczne drzwi. Dodatkowo każdy wagon został wyposażony w gniazdka 230V oraz porty USB – dzięki temu pasażerowie mogą bez problemu ładować swoje urządzenia w trakcie jazdy. Nie zabrakło również Wi-Fi i zaawansowanego wygłuszenia akustycznego, co znacząco wpływa na komfort podróży, zwłaszcza podczas długich tras. To krok milowy ku nowoczesnemu standardowi podróżowania koleją w Polsce.

Czytaj też: Pensje w Polsce rosną, ale u sąsiada rosną szybciej. Spadliśmy z 2. miejsca [ANALIZA]

Zamówienie obejmuje łącznie 32 wagony: 26 standardowych drugiej klasy typu Z1B oraz 6 wagonów Z1B PRM – specjalnie przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami. W tych ostatnich znalazło się miejsce także na przewijaki dla dzieci, co sprawia, że nowe wagony są dostosowane do potrzeb naprawdę szerokiej grupy pasażerów. Warto dodać, że producent będzie odpowiadał także za naprawy okresowe – pierwszy przegląd planowany jest po 18 miesiącach od wprowadzenia wagonów do ruchu.

Szybciej, wygodniej i bardziej dostępnie

PKP Intercity konsekwentnie rozwija flotę pojazdów, które umożliwiają poruszanie się z prędkością 200 km/h. Nowe wagony mają za zadanie uzupełniać składy PKP Intercity na najbardziej obleganych trasach i zwiększyć komfort w godzinach szczytu. Pociągi z nowymi wagonami Z1B i Z1B PRM będzie można spotkać na liniach WarszawaŁódź, ŁódźGdyniaKołobrzeg, WarszawaZakopane. To trasy, na których przewozy cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a dodatkowe wagony mają pomóc w lepszym zarządzaniu ruchem pasażerskim.

Modernizacja 26 wagonów Z1B została dofinansowana z funduszy unijnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). To część szerszego programu rozwoju taboru, jaki prowadzi PKP Intercity. Wspólnie z polskimi producentami i firmami zajmującymi się naprawami, spółka realizuje projekty o wartości ponad 16,5 miliarda złotych.

Czytaj też: Gigantyczne pieniądze na polską kolej! Inwestycje w Krakowie i Warszawie

Warto wspomnieć, że H. Cegielski FPS prowadzi również inne projekty na rzecz PKP Intercity – w tym budowę aż 300 nowych wagonów. Pierwsze z nich mają być gotowe w 2026 roku. Łączna wartość zamówień realizowanych przez poznańską fabrykę przekracza 4,9 miliarda złotych.

Ależ one wyglądają! Intercity odbiera nowe wagony po modernizacji

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button