Polscy menedżerowie transportu widzą szansę rynkową w odbudowie Ukrainy
Odbudowa Ukrainy uznawana jest za szansę dla 90% badanych menedżerów firm transportowych z Polski

Odbudowa Ukrainy uznawana jest za szansę dla 90% badanych menedżerów firm transportowych z Polski. Tak wynika z badań, które zrealizowano na UTH im. H. Chodkowskiej.
Branża widzi potencjał udziału w odbudowie Ukrainy
Naciski nowej amerykańskiej administracji Donalda Trumpa na zakończenie wojny na Ukrainie sprawiają, że coraz częściej w kręgach biznesowych dyskutuje się o możliwych scenariuszach związanych z procesem powojennej odbudowy kraju.
W styczniu 2025 r. na próbie 197 polskich managerów przedsiębiorstw transportowych przeprowadzono badanie dotyczące perspektyw udziału polskich firm transportowych w procesie.
Czytaj też: Ukraina z kolejną pożyczką od UE! Kupi sobie nowe elektryczne lokomotywy
W pierwszym pytaniu zapytano o postrzeganie procesu powojennej odbudowy Ukrainy, jako szansy dla branży transportowej. 53% badanych stwierdziło, że uznaje to za szansę, zaś prawie 37%, że raczej uznaje. Oznacza to, że około 90% badanych firm transportowych widzi w procesie odbudowy Ukrainy potencjał.
Mniejszy optymizm menedżerowie wykazali, kiedy zapytano ich o szansę dla ich firmy w odbudowie Ukrainy. „Tak” odpowiedziało 22,8% badanych, zaś „raczej tak” prawie 27% badanych. Łącznie daje to nieco poniżej 50% odpowiedzi pozytywnych. Jednocześnie, opcje „nie” wybrało 11% badanych zaś „raczej nie” 33% badanych. 6% nie miało żadnego zdania.
Przedsiębiorcy obawiają się korupcji
Menedżerowie logistyki zostali również zapytani o bariery, które ich zdaniem utrudniają prowadzenie działalności w ramach procesu odbudowy Ukrainy. Najczęściej wskazywaną przeszkodą okazał się strach przed korupcją – tę odpowiedź wybrało aż 47% respondentów. Na kolejnych miejscach znalazły się brak zaufania do współpracy biznesowej związanej z Ukrainą (45,6%) oraz brak poczucia bezpieczeństwa prawnego (44,6%). Wśród innych barier wymieniano zbyt dużą konkurencję ze strony firm zagranicznych (41%) oraz niedostateczną wiedzę na temat procesu odbudowy Ukrainy (35,4%).
Odbudowa Ukrainy wciąż w fazie planów
Choć o potencjale zaangażowania polskich firm w kwestię odbudowy Ukrainy mówi się od dawna, wciąż wiele jest niewiadomych. Obecnie zainteresowanie polskich firm odbudową Ukrainy jest niewielkie.
Czytaj więcej: Trump wstrzymał pomoc wojskową dla Ukrainy. Czy USA jest dalej strażnikiem wolności?
Choć w ramach Ukraine Facility przygotowano fundusz o wartości min. 800 mln euro, z którego mogą skorzystać także polskie przedsiębiorstwa, polski biznes nie jest dziś zainteresowany udziałem w projektach na Ukrainie ze względu na skalę ryzyka.
Nikt nie chce nawet jechać na wizję lokalną do Ukrainy dzisiaj — z przedstawicieli przedsiębiorstw zachodnich, ale także polskich — bo są bardzo duże ryzyka – komentował dla Wirtualnej Polski pełnomocnik rządu ds. odbudowy Ukrainy, Paweł Kowal.
Jak wskazywał pełnomocnik, istnieje także fundusz przygotowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego i Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR), dzięki któremu państwo może wspierać zaangażowanie polskich przedsiębiorców na Ukrainie.
Znajdziesz nas w Google News