Nietrafiony prezent świąteczny? Sprawdź co możesz z nim zrobić
Sprzedaż niechcianych upominków to świetna okazja, aby połączyć porządki z zarobkiem
Święta Bożego Narodzenia to czas radości, obdarowywania bliskich i… nietrafionych prezentów. Badania pokazują, że aż 3 na 4 Polaków co roku dostaje podarunki, które nie spełniają ich oczekiwań. Najczęściej są one nietrafione ze względu na brak dopasowania do gustu (46%) lub zupełną nieprzydatność (45%). Mimo tego, prawie połowa z nas decyduje się zatrzymać nietrafiony prezent świąteczny, chowając go głęboko w szafie. Czy warto jednak dawać mu drugą szansę?
Dostałeś nietrafiony prezent świąteczny?
Nietrafiony prezent świąteczny to problem, z którym boryka się większość z nas. Wyniki badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie Allegro wskazują, że aż 3 na 4 Polaków otrzymuje nietrafione prezenty. Głównymi przyczynami takiego stanu rzeczy są:
- brak znajomości gustu obdarowanego – to najczęstszy problem, zwłaszcza gdy prezent pochodzi od dalszych znajomych (40%) lub przyjaciół,
- niewłaściwy wybór kategorii – najczęściej nietrafione okazują się ubrania i dodatki (37%), dekoracje do domu (29%), jedzenie i napoje (28%), a także kosmetyki i perfumy (24%).
Czytaj też: Estonia w kryzysie, Polska w prosperity. Wyprzedziliśmy jedno z najbogatszych państw regionu
Interesujące jest to, że prezenty od najbliższych rzadziej nie spełniają naszych oczekiwań (15%). Nawet małżonkowie trafiają lepiej (10%), a teściowie – choć nie zawsze cieszą się dobrą reputacją – odpowiadają jedynie za 1% nietrafionych podarunków.
Co zrobić niechcianymi upominkami?
Większość osób przyjmuje prezenty z wdzięcznością, nawet jeśli w głębi duszy odczuwają zakłopotanie (23%) lub rozczarowanie (19%). Wiele osób (48%) udaje, że prezent im się podoba, aby nie urazić darczyńcy. Jednak co potem dzieje się z niechcianymi upominkami?
Aż 45% respondentów przyznaje, że nietrafiony prezent świąteczny trafia na dno szafy. Coraz więcej osób decyduje się jednak dać takim prezentom drugie życie, np. sprzedając je online na platformie Allegro Lokalnie. Wśród najczęściej sprzedawanych przedmiotów znajdziemy płyty z muzyką, akcesoria GSM, bluzki, sukienki i spódnice, komiksy o superbohaterach, a także figurki i puzzle.
Czytaj też: Allegro wchodzi na Węgry! Przed Polakami otwiera się nowy rynek
Sprzedaż niechcianych upominków to świetna okazja, aby połączyć porządki z zarobkiem i działaniem na rzecz środowiska. Dzięki temu niechciane podarunki świąteczne mogą zyskać drugie życie, a my zyskamy więcej miejsca i pieniędzy na realizację własnych planów.
Znajdziesz nas w Google NewsUżywane rzeczy są w modzie. Rynek recommerce dynamicznie rośnie