Magazyny

Polski rynek magazynowy rośnie w siłę! Mamy najnowsze dane [SPRAWDŹ]

Inflacja oraz spadek sprzedaży detalicznej wpływają na ostrożność inwestorów i najemców

Polski rynek magazynowy dynamicznie się rozwija, stając się jednym z kluczowych sektorów gospodarki. Trzeci kwartał tego roku potwierdził kontynuację trendów wzrostowych, mimo rosnącej złożoności i różnic regionalnych. 

Polski rynek magazynowy prężnie się rozwija

Na koniec września całkowita powierzchnia magazynowa w Polsce wyniosła 33,63 mln m², co czyni Polskę jednym z liderów Europy Środkowo-Wschodniej. W budowie pozostaje 1,6 mln m², a kolejne 11 mln m² jest w fazie planowania. Choć nowa podaż maleje w porównaniu do pierwszego półrocza, w trzecim kwartale na polski rynek magazynowy trafiło dodatkowe 611 tys. m² nowoczesnej powierzchni. Największe inwestycje ukończono w Warszawie (217 tys. m²) i Wrocławiu (141 tys. m²), natomiast inne regiony odnotowały mniejszą aktywność deweloperską.

Czytaj też: Niemcy dali kredyt na nowe centrum logistyczne w Bydgoszczy. Deweloper rusza z budową

Dostępność powierzchni magazynowych „od zaraz” wzrosła do 2,69 mln m², co oznacza przyrost o 300 tys. m² w porównaniu z końcem pierwszego półrocza. Wskaźnik pustostanów osiągnął poziom 8%, przy dużym zróżnicowaniu regionalnym:

  • najmniej pustostanów: Szczecin (2,9%), Kraków (3,97%), Opole (4,6%).
  • najwięcej pustostanów: Polska Zachodnia (17,2%), Kielce (16,1%), Polska Centralna (11,3%).

Najwięcej zasobów w budowie znajduje się we Wrocławiu, na Górnym Śląsku oraz w Warszawie. Z pewnością warto zauważyć, że mimo nowych inwestycji w głównych miastach, takich jak Warszawa i Wrocław, dostępność powierzchni „od zaraz” w budynkach istniejących wzrosła do poziomu 2,69 mln m² głównie w regionach Centralnej Polski, Wrocławia i Warszawy. Oznacza to wzrost od końca pierwszego półrocza o blisko 300 tys. m² – komentuje Krzysztof Foks, Head of Research w Grupie REDD.

Kluczowe Wyzwania i perspektywy

Inflacja, wynosząca we wrześniu 4,3%, oraz spadek sprzedaży detalicznej (-3% rok do roku) wpływają na ostrożność inwestorów i najemców. Firmy analizują każdy nowy projekt pod kątem ryzyka i zwrotu z inwestycji. Finansowanie inwestycji staje się jednak łatwiejsze dla obiektów zgodnych z normami zrównoważonego rozwoju. W związku z ograniczoną dostępnością gruntów w atrakcyjnych lokalizacjach, popularność zyskują projekty brownfield (rewitalizacja terenów poprzemysłowych).

Popyt netto, kluczowy wskaźnik zapotrzebowania na powierzchnie, pozostaje umiarkowany. E-commerce i logistyka to wciąż dominujące sektory jeśli chodzi o polski rynek magazynowy, choć ich dynamika wzrostu osłabła w porównaniu do lat 2020–2022. Inwestorzy i deweloperzy stawiają na jakość i dodatki, w tym platformy usługowe, OZE czy ładowarki EV.

Deweloperzy nadal zachowują ostrożność w zakresie inwestycji spekulacyjnych, koncentrując się głównie na projektach, w których mają już częściowo zakontraktowanych najemców. Na największych rynkach, takich jak Warszawa, Górny Śląsk, Wrocław, Poznań i centralna Polska, aktywność najemców pozostaje jednak wysoka. Rośnie także zainteresowanie innymi rynkami regionalnymi, szczególnie krakowskim i trójmiejskim. W Krakowie popyt na nowoczesne powierzchnie magazynowe przewyższa podaż, co sprawia, że każde nowe przedsięwzięcie na tym rynku ma dużą szansę na szybkie znalezienie najemcy. Zauważamy również duży potencjał Trójmiasta, który dzięki korzystnemu położeniu i dynamicznemu rozwojowi infrastruktury portowej staje się atrakcyjną lokalizacją dla firm zajmujących się handlem międzynarodowym i logistyką morską – wskazuje Wojciech Kosiór, dyrektor działu ds. rozwoju nieruchomości w MDC².

Czytaj też: Zarobki w województwach Polski: Gdzie zarobisz najwięcej? [RANKING]

Eksperci prognozują dalszy rozwój rynku magazynowego, zależny od poprawy wskaźnika popytu netto. Potencjalne ożywienie rynku nowych najmów może przynieść zwiększoną aktywność inwestorów i realizację kolejnych projektów. Inwestycje w jakość, zrównoważony rozwój i nowe technologie będą kluczowe dla dalszego wzrostu.

Krakowski rynek magazynowy rośnie w siłę! Ostatnie wolne metry w MDC2 Park Kraków South

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button