Stadler, producent pojazdów szynowych i innowacyjnych rozwiązań w mobilności, otworzył nowy zakład w Białymstoku – Stadler Converter. Ta inwestycja znacząco wpłynie na rozwój regionu, nie tylko pod kątem nowych miejsc pracy, ale także innowacyjności w branży transportu szynowego. Zakład Stadler w Białymstoku zajmować się będzie produkcją zaawansowanych falowników prądu, które trafią do pojazdów szynowych nie tylko w Polsce, ale i za granicą.
Nowy zakład Stadler w Białymstoku
Nowo otwarty zakład Stadler Converter w Białymstoku specjalizuje się w produkcji falowników trakcyjnych, czyli urządzeń kluczowych dla napędu pojazdów szynowych, takich jak tramwaje, wagony metra oraz niestandardowe pojazdy szynowe, np. koleje zębate i wąskotorowe. Działalność tej placówki w Białymstoku nadaje jej rangę centrum kompetencyjnego Grupy Stadler w zakresie falowników trakcyjnych, co oznacza, że zakład nie tylko produkuje urządzenia, ale także opracowuje innowacje i ulepszenia technologiczne.
Stadler Converter planuje dostarczać rocznie ponad 500 urządzeń, a do połowy 2026 roku Stadler zamierza wprowadzić na rynek ponad 1000 pojazdów wyposażonych w te nowoczesne falowniki. Zakład ma szansę stać się jednym z kluczowych dostawców komponentów dla pojazdów szynowych produkowanych przez Stadlera na całym świecie. Inwestycja stworzy także około 250 nowych miejsc pracy, co pozytywnie wpłynie na rynek zatrudnienia w Białymstoku i regionie Podlasia .
Czytaj też: Stadler debiutuje w Bułgarii i od razu z kontraktem na elektryki z Polski
Zakład o powierzchni blisko 7 tysięcy metrów kwadratowych został wyposażony w zaawansowane technologie umożliwiające testowanie każdego falownika w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Stadler Converter dysponuje kompletną infrastrukturą, na którą składają się nie tylko hale produkcyjne, ale również laboratoria testowe, magazyny, biura oraz zaplecze socjalne. To wszystko pozwala firmie na prowadzenie kompleksowych testów i utrzymanie najwyższych standardów jakości.
W nowym zakładzie już pracuje około 100 osób, a Stadler aktywnie poszukuje specjalistów z różnych dziedzin – konstruktorów, inżynierów elektrycznych, ekspertów w dziedzinie elektroniki mocy, jak również specjalistów ds. oprogramowania. Co ważne, firma współpracuje z lokalnymi instytucjami, takimi jak Politechnika Białostocka, aby wspierać rozwój regionalnych talentów i kompetencji w dziedzinach kluczowych dla branży transportu szynowego.
Kolejna inwestycja Stadler w Polsce
Zakład Stadler Converter w Białymstoku to kolejna inwestycja producenta w Polsce, który aktywnie rozwija swoją działalność na terenie naszego kraju od 2006 roku. Stadler prowadzi także zakłady w Siedlcach i Środzie Wielkopolskiej, które zajmują się produkcją pojazdów szynowych oraz komponentów stalowych, m.in. stalowe pudła do produkcji tramwajów. W Polsce Stadler produkuje pojazdy na zamówienia polskich i zagranicznych przewoźników – około 70% produkcji to zamówienia eksportowe.
Czytaj też: Wiemy jak wzrośnie bogactwo w UE! Przegonimy Hiszpanię, a Rumunia zaskoczy
Dzięki nowej inwestycji w Białymstoku firma Stadler wzmocni lokalny rynek pracy oraz sieć dostawców, co w znacznym stopniu przyczyni się do rozwoju gospodarczego regionu. Jak podkreśla dyrektor operacyjna Wioleta Pyt, zakład Stadler Converter będzie kluczowym punktem na mapie lokalnego przemysłu, wspierając współpracę z lokalnymi firmami i instytucjami edukacyjnymi oraz stwarzając warunki do rozwoju nowoczesnych technologii i wykwalifikowanej kadry.
Bardzo się cieszę, że z sukcesem zainaugurowaliśmy działalność kolejnego zakładu Stadlera w Polsce. Rozwijamy zakres naszej lokalnej działalności o produkcję falowników trakcyjnych, które będą dostarczane do wszystkich zakładów produkcyjnych w ramach Grupy Stadler. Jako centrum kompetencyjne będziemy pracować w Białymstoku nad dalszym rozwojem i doskonaleniem naszych produktów. Zakładamy przy tym współpracę z lokalnymi partnerami – dostawcami materiałów i usług, ale także z instytucjami. W ramach tworzenia 250 nowych miejsc pracy, szczególnie ważny będzie dla nas rozwój lokalnych kompetencji, który planujemy realizować we współpracy z Politechniką Białostocką. Jesteśmy dumni, że naszą działalnością możemy przyczynić się do wzmocnienia lokalnego rynku pracy, rozwoju tutejszych talentów oraz sieci lokalnych dostawców. Cieszymy się na realizację tych celów wspólnie z naszymi partnerami w regionie – podkreśla Wioleta Pyt, dyrektor operacyjna w Stadler Converter.
Znajdziesz nas w Google NewsLokomotywy Stadler pojadą w Alpy. Zasilą luksusową flotę panoramicznych pociągów