Grupa ORLEN uruchomiła sprzedaż innowacyjnego biopaliwa HVO100 na dwóch stacjach w Niemczech. To zaawansowane technologicznie paliwo drugiej generacji produkowane jest z olejów roślinnych oraz odpadów przemysłu spożywczego, w tym zużytych olejów z gastronomii. Biopaliwo HVO100 pozwala ograniczyć emisję gazów cieplarnianych aż o 90% w porównaniu do tradycyjnych paliw kopalnych.
Biopaliwo HVO100 można tankować na Orlenie
Biopaliwo HVO100, czyli uwodorniony olej roślinny, to paliwo wyróżniające się wyjątkową efektywnością w redukcji emisji CO2. Produkowane z odnawialnych surowców, takich jak oleje roślinne i odpady gastronomiczne, paliwo to jest kluczowym elementem w walce z globalnym ociepleniem. Dodatkowym atutem HVO100 jest fakt, że większość nowoczesnych pojazdów z silnikiem Diesla może je stosować bez konieczności dokonywania jakichkolwiek modyfikacji w układzie napędowym.
ORLEN rozpoczął sprzedaż HVO100 na dwóch stacjach w Niemczech – w Boizenburgu nad Łabą oraz w Achim, niedaleko Bremy. To jednak dopiero początek, ponieważ koncern planuje rozszerzenie dostępności tego paliwa na kolejne niemieckie stacje.
Czytaj też: Paliwo HVO dostępne w kolejnych krajach! A w Polsce? W Polsce jak w lesie
Biopaliwo HVO100 jest już dostępne na wielu europejskich rynkach, takich jak Finlandia, Belgia, Dania, Holandia, Szwecja oraz Łotwa. Wskazuje to na rosnącą popularność tego rodzaju rozwiązań wśród krajów stawiających na ekologiczne źródła energii. ORLEN, dążąc do zrównoważonego rozwoju, stopniowo wprowadza HVO100 w kolejnych krajach, zaspokajając rosnące zapotrzebowanie na paliwa przyjazne dla środowiska.
Czy HVO100 trafi do Polski?
Proces wprowadzenia tego rodzaju paliwa na nasz rynek jest obecnie w fazie legislacyjnej. Opracowywane są przepisy określające normy jakościowe, które pozwolą na bezpieczne stosowanie tego biopaliwa w kraju. Jednocześnie prowadzone są prace nad wprowadzeniem tego paliwa także w Czechach, gdzie ORLEN planuje rozpoczęcie sprzedaży hurtowej już w pierwszym kwartale 2025 roku.
Czytaj też: Niemcy w 2024 roku kolejny raz doświadczą recesji
Koncern ORLEN nie poprzestaje jedynie na sprzedaży, ale także dynamicznie inwestuje w rozwój produkcji HVO. W Płocku trwają zaawansowane prace nad budową instalacji do produkcji HVO o wydajności 300 tysięcy ton rocznie. Zakład ten będzie zdolny do przerabiania różnych surowców lipidowych, takich jak olej rzepakowy czy zużyty olej spożywczy, co pozwoli na elastyczność w produkcji i maksymalne wykorzystanie dostępnych zasobów.
Koszt tej inwestycji wynosi około 600 milionów złotych, a ponadto na terenie zakładu planowana jest budowa infrastruktury do produkcji biokomponentu HEFA, który będzie wykorzystywany do paliw lotniczych SAF (Sustainable Aviation Fuel), przyczyniając się do zmniejszenia śladu węglowego także w sektorze lotniczym.
W Czechach też zatankujesz biopaliwo HVO100! A zgadnij, w którym kraju go nie dostaniesz
Jeden komentarz