Długi sierpniowy weekend przyniósł kolejny rekord przewozów PKP Intercity. Tylko od 14 do 18 sierpnia z usług państwowego przewoźnika skorzystało aż 1,3 miliona podróżnych. Co więcej, 18 sierpnia padł rekord dziennej liczby pasażerów, który wyniósł 307 tysięcy osób.
PKP Intercity pobiło rekord pasażerów w weekend
Rekord przewozów PKP Intercity nie byłby możliwy bez zwiększenia liczby połączeń i wydłużenia relacji wybranych pociągów. Przewoźnik uruchomił 31 dodatkowych kursów i wydłużył relacje 12 pociągów. Ponadto, zrealizowano 4 przejazdy z podwójnym zestawieniem pociągów Pendolino oraz 12 z podwójnym zestawieniem składów Flirt i Dart. W ramach wzmocnienia taboru, do 319 pociągów dodano aż 594 dodatkowe wagony, co pozwoliło na przewiezienie podczas długiego weekendu średnio 270 tysięcy pasażerów dziennie.
W które miejsca Polacy najchętniej podróżowali w długi sierpniowy weekend? Tradycyjnie już, największą popularnością cieszyły się trasy łączące Warszawę z innymi dużymi miastami, takimi jak Trójmiasto i Kraków. Wielu pasażerów wybrało się również do nadmorskich i górskich kurortów wypoczynkowych, takich jak Szczecin, Olsztyn, Kołobrzeg, Zakopane, Międzyzdroje, Świnoujście czy Władysławowo.
Czytaj też: Polska mistrzem Europy. Nikt nie rozwija się szybciej niż my!
Przewoźnik intensywnie pracował nad zwiększeniem liczby dostępnych miejsc w pociągach już od kwietnia. Dzięki optymalizacji rozkładów jazdy oraz lepszemu wykorzystaniu taboru, udało się znacząco zwiększyć przepustowość. Efekty tych działań były widoczne już w pierwszych dwóch miesiącach wakacji, kiedy to PKP Intercity odnotowało rekordowe wyniki przewozowe.
W czerwcu z usług przewoźnika skorzystało 7,1 miliona pasażerów, co stanowi wzrost o 14% w porównaniu do poprzedniego roku. Natomiast lipiec przyniósł kolejne rekordy z 7,9 milionami podróżnych, co oznaczało wzrost o 12% w porównaniu z rokiem ubiegłym.
W długi sierpniowy weekend z usług PKP Intercity skorzystało aż 1,3 mln pasażerów! 🌟 Ustanowiliśmy nowy rekord – 307 tysięcy podróżnych w ciągu jednego dnia! Popularne kierunki: Trójmiasto, Kraków, Szczecin, Olsztyn oraz wypoczynek w Kołobrzegu, Zakopanem i więcej! Wzmocniliśmy… pic.twitter.com/nH8ZLG66yB
— PKP Intercity (@PKPIntercityPDP) August 19, 2024
Nowe połączenia PKP Intercity
Od września PKP Intercity wprowadzi również nowe połączenia. Wśród kluczowych zmian można wymienić nowe połączenia z Warszawy. Pierwsze to trasa Warszawa – Szczecin przez Poznań, która umożliwi dotarcie pociągiem EIC 1804/8105 Sedina ze stolicy do Szczecina w 4 godziny i 32 minuty. Podobny czas przejazdu oferuje pociąg EIC 1800/8101 Chrobry. Oba składy oferują również krótki czas przejazdu z Poznania do Warszawy – 2 godziny i 18 minut.
Z kolei nowe połączenie Warszawa – Wrocław przez Poznań to szybka opcja dla podróżujących do stolicy Dolnego Śląska, z przystankiem w Lesznie. Czas przejazdu między Poznaniem a Wrocławiem pociągiem EIC 1604/6105 Lech wyniesie zaledwie 1h 18 min.
Wprowadzenie nowych połączeń bezpośrednich pozwoli także na jeszcze szybsze podróże między innymi głównymi miastami Polski. Pociąg IC 1106/1007 Esperanto będzie oferować bezpośrednie połączenie Łódź – Białystok – Łódź z przystankiem tylko w Warszawie, umożliwiając podróż na odcinku Warszawa – Białystok w rekordowym czasie 1 godziny i 38 minut. Pociąg pokona tę trasę o około pół godziny szybciej niż samochód.
Czytaj też: Intercity wprowadza nowe połączenia! Ze stolicy szybciej niż autem!
Z kolei zwiększona liczba połączeń bezpośrednich kategorii Express InterCity Premium pozwoli na szybki dojazd z Warszawy do Trójmiasta w czasie 2 godzin i 25 minut. Pierwotnie pociągi na trasę Warszawa – Gdańsk Główny zostały wdrożone tylko na wakacje, ale duże zainteresowanie sprawiło, że przewoźnik postanowił utrzymać je w rozkładzie jazdy co najmniej do połowy grudnia.
Jesień przyniesie również kontynuację wakacyjnych połączeń do Zakopanego, w tym codzienny pociąg TLK 35102/53102 Lubomirski relacji Gdynia – Zakopane. Pociąg EIC 1350/3150 Tatry zapewni atrakcyjny czas przejazdu z Warszawy do Zakopanego w 4 godziny i 46 minut. Wcześniej pociągi kursowały na tej trasie tylko do Kraków, a jedynie na wakacje połączenie było wydłużane do Zakopanego. Obecnie podróż z Tatr nad Bałtyk i z powrotem będzie dostępna także jesienią.
Zderzenie trzech lokomotyw w Krakowie! Przewoźnik szacuje straty