Pierwsza polska elektrownia jądrowa powoli wchodzi w etap realizacji, a przynajmniej jej infrastruktura towarzysząca. GDDKiA wysłała bowiem ogłoszenie o przetargu na zaprojektowanie i budowę nowej drogi krajowej. Droga zaprojektowana na całkowicie nowym odcinku, połączy aktualnie budowaną trasę S6 z przyszłą elektrownią „Lubiatowo-Kopalino” w gminie Choczewo.
Polska elektrownia jądrowa wchodzi w etap realizacji
Chociaż polska elektrownia jądrowa jeszcze nie powstała i pewnie jeszcze długo nie powstanie, GDDKiA ogłosiła przetarg na wykonanie drogi do obiektu. Projekt podzielony na dwa etapy: pierwszy obejmuje odcinek Lubiatowo – droga wojewódzka nr 213 (około 11 km), a drugi odcinek od drogi wojewódzkiej nr 213 do węzła Łęczyce na S6 (około 15 km). W ramach tego przedsięwzięcia powstanie również łącznik między drogą powiatową w Łęczycach a drogą ekspresową S6, co usprawni komunikację z nową drogą krajową.
Inwestycja obejmie również budowę infrastruktury dla pieszych i rowerzystów, instalację urządzeń zwiększających bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz wykonanie kanalizacji deszczowej i kanału technologicznego. W projekcie przewidziano także elementy ochrony środowiska, takie jak przejścia dla zwierząt, ekologiczne przepusty z ogrodzeniem ochronnym oraz ekrany przeciwolśnieniowe.
Budowa nowej drogi przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa wszystkich użytkowników oraz zmniejszenia negatywnego wpływu transportu na otoczenie. Droga do elektrowni jądrowej zostanie przystosowana do ruchu pojazdów o nacisku na oś do 11,5 t.
Czytaj też: Nowa elektrownia fotowoltaiczna zasili terminal paliw Grupy ORLEN
Nowa trasa skróci czas podróży pomiędzy miastami
Nowa trasa zapewni efektywne połączenie elektrowni jądrowej z trasą S6, zwiększając przepustowość regionalnego systemu komunikacyjnego i odciążając lokalne drogi. Skróci to również czas podróży pomiędzy Trójmiastem a nadmorskimi miejscowościami w gminie Choczewo.
Projekt jest częścią wieloletniego programu zatwierdzonego przez Radę Ministrów, który wspiera rozwój infrastruktury związanej z kluczowymi inwestycjami energetycznymi, w tym budową elektrowni jądrowej w województwie pomorskim. Polska elektrownia jądrowa „Lubiatowo-Kopalino” w gminie Choczewo będzie pierwszym tego typu obiektem w naszym kraju.
Wykonawca wyłoniony do budowy odcinka Lubiatowo – DW213 będzie miał 18 miesięcy na realizację projektu (z wyłączeniem zimowych miesięcy od 16 grudnia do 15 marca). Podpisanie umowy planowane jest na pierwszy kwartał 2025 roku, a zakończenie prac przewiduje się na drugi kwartał 2028 roku.
Czytaj też: W Płocku ruszyła zeroemisyjna elektrownia
Natomiast wykonawca drugiego odcinka, od drogi wojewódzkiej nr 213 do S6, będzie miał 22 miesiące na realizację projektu, również z wyłączeniem okresu zimowego. Podpisanie umowy zaplanowano na pierwszy kwartał 2025 roku, a zakończenie budowy na trzeci kwartał 2028 roku.
Wirtualna elektrownia, czyli efektywne, scentralizowane zarządzanie źródłami energiami