KolejowyTransport

Stało się! PKP Cargo ogłasza masowe zwolnienia!

Przewoźnik zaznacza, że redukcja etatów jest trudnym, ale koniecznym krokiem

Pogrążone w głębokim kryzysie PKP Cargo zapowiedziało masowe zwolnienia! Pracę może stracić nawet 30% zatrudnionych. To oznacza utratę pracy dla ponad 4 tysięcy osób. Przewoźnik zaznacza, że redukcja etatów jest trudnym, ale koniecznym krokiem.

PKP Cargo planuje masowe zwolnienia

Zarząd spółki podjął dziś decyzję o rozpoczęciu procedury zwolnień grupowych, które mogą objąć do 30% zatrudnionych. PKP Cargo zdecydowało, że zwolnienia obejmą różne grupy zawodowe, a do 30 września pracę może stracić ponad 4 tysiące osób. Kolejowy przewoźnik zaznacza, że redukcja etatów jest trudnym, ale koniecznym krokiem w odpowiedzi na kryzys, jaki dotknął spółkę.

PKP Cargo zapewnia, że pracownicy objęci zwolnieniami grupowymi będą uprawnieni do odpraw pieniężnych, których wysokość będzie zależna od okresu zatrudnienia. Choć jest to standardowa procedura, ma ona na celu zapewnienie pracownikom pewnego zabezpieczenia finansowego w trudnym okresie przejściowym.

W ramach podjętej uchwały rozpoczęto konsultacje z zakładowymi organizacjami związkowymi. Konsultacje te są obowiązkowym elementem procesu restrukturyzacji, mającym na celu minimalizowanie negatywnych skutków dla pracowników oraz omówienie warunków zwolnień. Spółka informuje, że szczegółowe informacje dotyczące rezerw finansowych związanych z restrukturyzacją oraz jej wpływ na wyniki finansowe zostaną ustalone po zakończeniu konsultacji ze związkami.

Jednocześnie Marcin Wojewódka, pełniący obowiązki prezesa PKP Cargo, zapowiedział w rozmowie z portalem Money, że spółka nie zakłada bankructwa.

Nie ma takiego scenariusza. Nie jest naszym zamiarem w żaden sposób doprowadzenie do sytuacji, w której spółka trwale przestanie płacić swoje zobowiązania. Właśnie dlatego, żeby móc wykonywać te zobowiązania, żeby móc płacić pensje, żeby płacić składki na ubezpieczenia społeczne oraz podatki, chcemy jak najszybciej wdrożyć postępowanie sanacyjne. Chodzi o to, żeby w ostatniej chwili złapać jeszcze, że tak powiem, byka za rogi i pociągnąć spółkę w dobrą stronę, nie dać się zwieść na taki tor, który nas zaprowadzi wprost na ścianę. Dzisiaj jesteśmy trochę za duzi, żeby umrzeć, a jednocześnie za mali, żeby dobrze żyć, więc musimy zadziałać sanacyjne – wskazał.

Część zatrudnionych będzie miała możliwość zmiany pracy. Aż 400 osób zatrudni PKP Intercity, które podpisało już list intencyjny w tej sprawie. Rekrutacja ruszy w drugiej połowie tego roku i skupi się na działach związanych z obsługą procesów przewozowych oraz utrzymaniem i naprawą taboru. Wśród oferowanych miejsc pracy znajdą się również pozycje dla drużyn trakcyjnych. PKP Intercity zapewni pracownikom stabilne warunki zatrudnienia w swoich zakładach w Krakowie, Poznaniu, Gdyni oraz Warszawie.

Pracownicy PKP Cargo PKP Intercity
PKP Intercity

Czytaj też: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

Poważny kryzys w PKP Cargo

Jeszcze nieco ponad dziesięć lat temu roku Grupa PKP Cargo dominowała na rynku przewozów towarowych, przewożąc 50,4% ładunków według masy i 60,2% według pracy przewozowej w 2012 roku. Do 2023 roku udziały te spadły odpowiednio do 33,1% i 33,9%, co znacząco wpłynęło na wyniki finansowe firmy.

W ubiegłym roku zysk netto wyniósł 82,10 mln zł, w porównaniu do 148 mln zł w 2022 roku. Sytuacja pogorszyła się w pierwszym kwartale tego roku, kiedy to Grupa zanotowała 118 mln zł straty w porównaniu do 104 mln zł zysku rok wcześniej. Przychody z działalności operacyjnej również spadły, z 1,58 mld zł w pierwszym kwartale ubiegłego roku do 1,19 mld zł w analogicznym okresie tego roku.

Nasze hasło to #MakeCargoGreatAgain. Przyszliśmy ratować tę spółkę, a nie po to, żeby być na jej pogrzebie. Przyszliśmy po to, żeby ją naprawić. Od trzech tygodni jednym z obszarów naszych głównych działań są też kwestie sprzedażowe. Sam miałem już przyjemność spotkać się i rozmawiać z naszymi kilkudziesięcioma klientami w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Byłymi, obecnymi i co najważniejsze przyszłymi. W dłuższej perspektywie jestem dobrej myśli. Jeśli uda nam się zatrzymać tendencję spadkową PKP Cargo – a musimy sobie jasno powiedzieć, że dzisiaj dalej tak się dzieje, wystarczy spojrzeć na nasze wyniki finansowe – to rozpoczęte przez nas działania sprzedażowe powinny przynieść pozytywne efekty w przyszłości. Nie stanie się to jednak już jutro. Odpowiedzialnie powiem, że dzisiaj nie wiem, kiedy one przyniosą efekty i w jakiej skali. Poprzednie zarządy skupiały się na budowaniu strategii i mówieniu o niej. Czym to się skończyło, to wszyscy już wiemy. My od pierwszego dnia zakasaliśmy rękawy. Konsekwentnie działamy. Osobiście wierzę, że nam się uda – dodaje Wojewódka dla naszego portalu.

Co dalej z pracownikami?

Na połowę ubiegłego roku PKP Cargo, będąc największym kolejowym przewoźnikiem towarowym w Polsce, zatrudniało kilkanaście tysięcy osób. Największym akcjonariuszem spółki jest PKP, posiadające 33,01% akcji. Jednocześnie nowe władze zwracają uwagę, że na kryzys w PKP Cargo miał wpływ także problem nadmiernego zatrudnienia.

Zarząd zaznacza, że przerost zatrudnienia dotyczy wszystkich grup zawodowych, szczególnie pracowników administracyjnych i kadry kierowniczej średniego szczebla. Kluczowe będzie przeprowadzenie rzeczywistej restrukturyzacji pracowniczej oraz wprowadzenie elastyczności w zarządzaniu zasobami, aby poprawić konkurencyjność i sytuację finansową spółki w dłuższej perspektywie.

Czytaj też: Pracownicy na postojowe, związkowcy wściekli, a kryzys PKP Cargo się pogłębia!

Przyszłość PKP Cargo zależy teraz od skuteczności wdrożonych działań naprawczych oraz zdolności do przystosowania się do zmieniających się warunków rynkowych. Spółka znajduje się w kiepskiej sytuacji już od wielu lat. Wojewódka nie zostawia na swoich poprzednikach suchej nitki, wskazując, że problemy finansowe przewoźnika to efekt skrajnie nieudolnych rządów poprzedniej władzy.

Znaczące zmniejszenie udziału w rynku PKP Cargo nastąpiło w ostatnich kilkudziesięciu miesiącach na skutek skrajnie nieudolnych rządów panów z nadania partii Prawo i Sprawiedliwość. Byli posłowie i radni tego ugrupowania zrobili sobie z PKP Cargo prywatny folwark w którym nawet gdzie pod wątpliwym tytułem prawnym sponsorowali np. kluby czy organizacje sportowe, to zawsze załatwili sobie coś dla siebie. A to ekskluzywny lotniczy wyjazd all inclusive na 5 dni na Igrzyska Olimpijskie do Paryża, a to miejsce w loży VIP na stadionie Widzewa Łódź. To na czym musi się skupić nowy Zarząd to mozolna organiczna praca celem poprawy wielu elementów funkcjonowania Spółki – wskazuje Wojewódka w rozmowie z nami.

Kryzys w PKP Cargo się nasila! Wojewódka: PiS zrobiło sobie ze spółki prywatny folwark

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button