Info z rynku

Grupa ORLEN zostanie udziałowcem ogromnego złoża gazu w Norwegii

Grupa ORLEN stanie się udziałowcem jednego z pięciu największych złóż odkrytych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym w ciągu ostatniej dekady. Dzięki umowie podpisanej z Source Energy, PGNiG Upstream Norway zyska 20 proc. udziałów w złożu Atlantis na Morzu Północnym.

Aż 13 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej

Według norweskiego Ministerstwa Energii łączne zasoby odkrytego w 2020 roku złoża Atlantis wynoszą aż 65 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Co więcej, nie można wykluczyć, że liczba w rzeczywistości jest jeszcze większa. To plasuje wspomniane złoże wśród największych odkryć dokonanych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Zobacz także: Nowe koncesje ORLENU w Norwegii

W praktyce oznacza to, że przejęcie 20 proc. udziałów w Atlantis zapewni spółce PGNiG Upstream Norway, będącej częścią Grupy ORLEN, dostęp do zasobów wynoszących ponad 13 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, w tym przede wszystkim ok. 1,5 miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego. Ponadto, jeżeli dojdzie do kolejnych odkryć na obszarze wokół Atlantis, mogą one zostać włączone do koncepcji zagospodarowania złoża.

Atlantis cechuje się ponadprzeciętną efektywnością ekonomiczną

Inwestycja Grupy ORLEN w złoże Atlantis jest kontynuacją konsekwentnie realizowanej przez koncern strategii zabezpieczenia dostaw gazu ziemnego do krajowego systemu gazowniczego. To projekt o ponadprzeciętnej efektywności ekonomicznej a  dalsza dywersyfikacja portfela projektów w Norwegii zapewnia silną i stabilną podstawę dla działalności wydobywczej koncernu.

Zobacz także: Elektryfikacja złoża Sleipner: Grupa ORLEN ogranicza emisje w Norwegii

Złoże należy jeszcze zagospodarować

Transakcja wymaga jeszcze zatwierdzenia przez norweskie Ministerstwo Energii. Po uzyskaniu zgody drugim udziałowcem Atlantis, obok PGNiG Upstream Norway, zostanie Equinor, który jest również operatorem tego złoża. Udziałowcy koncesji rozważają różne możliwości zagospodarowania zasobów Atlantis.

Jedną z opcji jest wykorzystanie platformy złoża Kvitebjørn, w którym PGNiG Upstream Norway posiada 6,45 proc. udziałów, a operatorem jest Equinor. Alternatywnie, do zagospodarowania można wykorzystać platformę na złożu Oseberg, która również jest zarządzana przez Equinor. Niezależnie od wybranego rozwiązania, połączenie Atlantis z istniejącą infrastrukturą pozwoli na obniżenie kosztów rozpoczęcia wydobycia i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla związanych z eksploatacją.

Materiał powstał przy współpracy z ORLEN.

Grupa ORLEN z ważną transakcją w Norwegii

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button