Info z rynku

Zagospodarowanie CO2 żyłą złota? ORLEN opracowuje innowacyjną technologię

Grupa ORLEN zamierza stworzyć autorską technologię do zagospodarowania CO2 generowanego podczas procesów petrochemicznych, produkcji biogazu oraz wychwytywania emisji powstających w sektorze rafineryjno-energetycznym.

Nowa technologia wzmocni konkurencyjności koncernu

Koncern rozpoczął realizację projektu badawczo-rozwojowego opartego na autorskim patencie otrzymywania węglanu etylenu z połączenia CO2 oraz tlenku etylenu. Nowa technologia pozwoli na poszerzenie oferty Grupy ORLEN oraz wprowadzenie na rynek innowacyjnych produktów, wytwarzanych z poszanowaniem standardów jakości i ochrony środowiska, co  wzmocni konkurencyjność Grupy ORLEN.

Zobacz także: Grupa ORLEN zrealizowała kolejną petrochemiczną inwestycję

Powszechne zastosowanie dwutlenku węgla

Dwutlenek węgla wytwarzany przez koncern znajdzie zastosowanie jako surowiec do produkcji specjalistycznych produktów petrochemicznych, materiałów budowlanych, polimerów do druku 3D, modyfikatorów oraz komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego i meblarskiego. ORLEN równolegle bada także możliwości wykorzystania dwutlenku węgla do produkcji materiałów budowlanych, takich jak beton ze związanym dwutlenkiem węgla. Opracowane przez koncern mieszanki mogą przyczynić się do znaczne oszczędności w zużyciu cementu, przy jednoczesnym spełnieniu wszystkich normatywnych wymagań dotyczących właściwości technicznych materiału.

Zobacz także: Morski terminal przeładunkowy CO2 w Gdańsku otrzymał unijne finansowanie

ORLEN zamierza mieć zdolność zagospodarowania 3 mln ton CO2 rocznie

Aktualnie prowadzone są działania związane z projektowaniem i budową instalacji pilotażowych oraz tworzeniem specjalistycznych stanowisk badawczych w laboratoriach ORLEN Centrum Badawczo-Rozwojowego. W latach 2025-2026 zostaną przeprowadzone testy tych instalacji. Z kolei pełne wdrożenie przemysłowe przewidywane jest po roku 2030. Według prognoz, nowe rozwiązanie pozwoli na wykorzystanie około 100 tys. ton dwutlenku węgla rocznie, co przyczyni się do zmniejszenia emisji. Do 2030 roku koncern planuje osiągnąć zdolność zagospodarowania lub sekwestracji około 3 mln ton  CO2 rocznie.

Materiał powstał przy współpracy z ORLEN.

Uruchomiono instalację Power to Gas. Grupa ORLEN zaczęła wytwarzać wodór z energii

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button