Info z rynku

Uruchomiono instalację Power to Gas. Grupa ORLEN zaczęła wytwarzać wodór z energii

W Oddziale PGNiG w Odolanowie w ramach programu badawczego InGrid Power to Gas uruchomiono nową instalację, przetwarzająca energię elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł na paliwa gazowe, takie jak wodór. To ważny krok dla Grupy ORLEN, która zamierza odgrywać przewodnią rolę w funkcjonowaniu gospodarki wodorowej.

Instalacja Power to Gas weszła w fazę testów

W ramach testów w Oddziale PGNiG w Odolanowie uruchomiono produkcję zielonego wodoru z wykorzystaniem energii elektrycznej generowanej przez farmę fotowoltaiczną o mocy prawie 0,5 MW. Instalacja wykorzystuje proces elektrolizy do produkcji wodoru, osiągając wydajność na poziomie 20 ton rocznie. Wyprodukowany w ten sposób wodór będzie następnie mieszany z gazem ziemnym i wtłaczany do badawczej sieci dystrybucyjnej.

Dzięki temu zostaną ustalone optymalne proporcje mieszanek wodoru i gazu, które zapewnią bezpieczeństwo dla sieci dystrybucyjnej. W kolejnym etapie testów zostaną ustalone techniczne możliwości przesyłu mieszkanek. Weryfikacja zostanie przeprowadzona z wykorzystaniem różnych urządzeń końcowych, wielu modeli kotłów grzewczych, agregatów prądotwórczych oraz kuchenek gazowych. Grupa ORLEN przewiduje, że pierwsze wyniki badań będą dostępne pod koniec 2024 roku.

Zobacz także: Grupa ORLEN zrealizowała kolejną petrochemiczną inwestycję

Jak tłumaczy Tomasz Jarmicki, Dyrektor Biura Rozwoju i Wdrożeń Technologii Gazowych ORLEN, prace badawcze prowadzone w demonstracyjnej instalacji obejmują cały łańcuch wartości, począwszy od odnawialnego źródła energii potrzebnego do produkcji zielonego wodoru, przez doświadczalną, zamkniętą sieć dystrybucyjną, aż po urządzenia końcowe, w których będą spalane mieszanki wodoru i gazu ziemnego.

Grupa ORLEN zamierza zostać liderem gospodarki wodorowej

Po zakończeniu zaplanowanych na ten rok badań instalacja będzie używana do kolejnych projektów, takich jak produkcja bezemisyjnego metanolu z wykorzystaniem zielonego wodoru. Dodatkowo będzie ona mogła wytwarzać mieszankę wodoru z gazem ziemnym, która zgodnie z zamierzeniami koncernu będzie następnie dostarczana lokalnym odbiorcom przemysłowym. Analizowany projekt stanowi integralną część strategii Grupy ORLEN, zakładającej zdobycie silnej  pozycji w całym łańcuchu wartości gospodarki wodorowej — od etapu produkcji i dystrybucji, po magazynowanie odnawialnego wodoru.

Zobacz także: ORLEN stawia na polską technologię, która umożliwia tworzenie samowystarczalnych stacji paliw

Jak zaznaczył Tomasz Jarmicki, Dyrektor Biura Rozwoju i Wdrożeń Technologii Gazowych ORLEN, koncern dysponuje jedną z największych sieci dystrybucji gazu w Europie, o długości 200 tys. kilometrów. Jej wykorzystanie do przesyłu odnawialnego wodoru może przyspieszyć upowszechnienie tego paliwa w gospodarce. Zdaniem Tomasza Jarmickiego, Projekt InGrid Power to Gas pozwoli odpowiedzieć na pytanie, w jakiPixa sposób zrobić to najskuteczniej, a unikalna wiedza i doświadczenie, które zostaną zdobyte w jego ramach, będą bardzo pomocne w skutecznej i efektywnej kosztowo transformacji energetycznej kraju.

Materiał powstał przy współpracy z ORLEN.

Sieć stacji wodorowych Grupy ORLEN dynamicznie rośnie

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button