DrogowyLotniczyTransport

Chińczycy zrewolucjonizują transport? Latający samochód już nad Pekinem

AeroHT rozpoczęło prace nad latającymi samochodami już dziesięć lat temu

Latający samochód X2, stworzony przez spółkę AeroHT powiązaną z chińskim producentem pojazdów elektrycznych Xpeng, zadebiutował na niebie Pekinu, startując z Międzynarodowego Lotniska Beijing Daxing. Ten pierwszy lot to dla firmy duży krok w kierunku komercjalizacji technologii latających samochodów.

Latający samochód podbije branżę?

AeroHT, kierowane przez współzałożyciela Xpeng, He Xiaopenga, ogłosiło w kwietniu swoje plany dotyczące komercjalizacji latających samochodów. Firma zamierza przyjmować zamówienia na swój latający samochód X2 już w czwartym kwartale tego roku, chociaż nie ujawniono jeszcze przedziału cenowego.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

AeroHT rozpoczęło prace nad latającymi samochodami już dziesięć lat temu, zakładając centra badawcze i bazy testowe w Guangzhou, Shenzhen i Szanghaju. X2 zaliczył swój pierwszy publiczny lot w październiku 2022 roku w Dubaju. AeroHT konkuruje z innymi chińskimi firmami, takimi jak Aerofugia, spółka zależna Zhejiang Geely Holding Group, oraz Ehang, który niedawno zrealizował pierwszy autonomiczny lot pasażerski na Bliskim Wschodzie.

Plany Pekinu na rozwój sektora

Od kilku lat chińska branża “niskiego pułapu”, czyli dronów i załogowych pojazdów powietrznych latających na wysokości poniżej 3000 metrów, dynamicznie się rozwija dzięki chińskiemu rządowi, który postanowił wspierać ten sektor. Prognozy Chińskiego Centrum Rozwoju Przemysłu Informacyjnego wskazują, że rynek ten przekroczy wartość 1 biliona juanów (555 miliardów złotych) do 2026 roku, w porównaniu z 506 miliardami juanów (280 miliardami złotych) w ubiegłym roku.

W marcu Pekin przedstawił plan rozwoju sektora niskiego pułapu, zakładający utworzenie do 2027 roku trzech głównych tras lotniczych łączących sąsiednie obszary. Trasy te mają być obsługiwane przez różnych operatorów, w tym ratownictwo medyczne, firmy logistyczne i dystrybucyjne, branżę turystyczną oraz firmy zapewniające codzienny transport lotniczy.

Czytaj też: „Latający samochód” dostał certyfikat zdatności do lotów! Przyszłość transportu?

Mimo że sektor niskiego pułapu w Chinach stale się rozwija, braki w infrastrukturze i brak jednolitych standardów branżowych stanowią wyzwanie dla komercjalizacji na dużą skalę. Jak zauważył Wu Ximing, zastępca dyrektora Komitetu Naukowo-Technologicznego Chińskiej Korporacji Przemysłu Lotniczego, te problemy muszą zostać rozwiązane, aby umożliwić pełne wykorzystanie potencjału tej nowej technologii.

Latająca Tesla stanie się rzeczywistością? Zaskakujące wpisy Muska

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button