MorskiTransport

Jak dekarbonizacja to na całego! Gigant rozważa napęd atomowy dla kontenerowców

Czy napęd atomowy może stać się przyszłością zrównoważonego transportu morskiego?

Rolf Habben Jansen, szef Hapag-Lloyd, piątej co do wielkości firmy żeglugowej na świecie, rozważa wykorzystanie reaktorów jądrowych w swoich statkach towarowych. Czy napęd atomowy dla kontenerowców może stać się przyszłością zrównoważonego transportu morskiego?

Hapag-Lloyd chce wprowadzić napęd atomowy

Aby sprostać rosnącym wymaganiom dotyczącym zmniejszenia emisji CO2, Rolf Habben Jansen, szef Hapag-Lloyd, zastanawia się nad wprowadzeniem napędów atomowych do floty kontenerowców. W wywiadzie dla „SpieglaJansen stwierdził, że napęd atomowy może znacząco przyczynić się do dekarbonizacji, co jest kluczowe dla osiągnięcia ambitnych celów klimatycznych.

Uważam, że nie należy tej opcji wykluczać, zanim nie zostanie dokładnie zbadana – powiedział 57-latek.

Czytaj też: Sojusz Maersk i Hapag-Lloyd! Giganci zdominują żeglugę?

W odróżnieniu od ogromnych instalacji używanych na wojskowych lotniskowcach, nowoczesne reaktory atomowe na stopionych solach są znacznie mniejsze i bezpieczniejsze. Jansen podkreśla jednak, że zanim technologia ta zostanie w pełni zbadana i zatwierdzona jako realistyczna opcja, może minąć wiele lat. Być może dopiero w następnym dziesięcioleciu dowiemy się, czy napęd atomowy stanie się realną opcją dla żeglugi.

Czy napęd atomowy to przyszłość żeglugi?

Hapag-Lloyd już teraz podejmuje kroki w kierunku pełnej dekarbonizacji do 2045 roku. Flota firmy pływa wolniej o 1,0-1,5 węzła, co obniża koszty paliwa i zmniejsza emisje CO2. Ponadto, Hapag-Lloyd intensywnie bada i pozyskuje „zielone” paliwa, takie jak „zielony” metanol. Napęd atomowy mógłby przyspieszyć statki, a jednocześnie być opłacalny pod względem kosztów.

Przewoźnik posiada obecnie flotę 266 kontenerowców, transportujących rocznie 11,9 miliona TEU. Pod względem wielkości przewozów, firmę wyprzedzają jedynie MSC, Maersk, CMA/CGM i Cosco. Tuż za Hapag-Lloyd plasują się singapurska firma ONE oraz tajwańska Evergreen.

Czytaj też: Firmy, które nie traktują poważnie dekarbonizacji, przestaną istnieć

Podczas gdy napęd atomowy dla kontenerowców wciąż jest w fazie teoretycznych rozważań, potencjał tej technologii w kwestii znacznego zmniejszenia emisji CO2 i przyspieszenia transportu morskiego jest nie do przecenienia. Jeśli dalsze badania potwierdzą efektywność i bezpieczeństwo rozwiązania, możemy być świadkami rewolucji w żegludze morskiej.

3 firmy podpisały umowę o partnerstwie. Chcą stworzyć 137 metrowy zeroemisyjny statek

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button