Lotnisko w Budapeszcie właśnie zmieniło właściciela. Węgierskie konsorcjum Corvinus, wraz z francuskim współinwestorem Vinci Airports, nabyło lotnisko w ramach transakcji wartej miliardy euro. Vinci Airports nabyło 20% udziałów, a Corvinus pozyskał 80%, co oznacza, że port lotniczy wrócił pod władanie Węgrów.
Lotnisko w Budapeszcie ma nowych właścicieli
Po długotrwałych negocjacjach AviAlliance oraz jej współudziałowcy sprzedali udziały w Budapest Airport AG konsorcjum składającemu się z węgierskiego państwowego Corvinus i francuskiego Vinci Airports. Wartość transakcji wynosi 3,1 miliarda euro (wartość kapitału własnego), plus zadłużenie netto w wysokości 1,2 miliarda euro. Umowa daje Vinci Airports 20% udziałów, a Corvinus 80%.
Przejęcie obejmuje koncesję na ponad 55 lat, z terminem wygasającym w 2080 roku. Vinci Airports, które zarządza również lotniskami w Portugalii, Wielkiej Brytanii, Francji i Serbii, podkreśla, że to przejęcie wzmacnia ich sieć w Europie. Nowy właściciel planuje dalszy rozwój i modernizację infrastruktury lotniskowej.
W ubiegłym roku lotnisko w Budapeszcie obsłużyło rekordową ilość 200 tysięcy ton cargo, a ruch pasażerski osiągnął 91% poziomu sprzed pandemii. W pierwszym kwartale roku lotnisko obsłużyło 61 940 ton cargo, co oznacza wzrost o prawie 40% w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku.
Czytaj też: Węgry zainwestowały w nowy terminal i to był strzał w dziesiątkę
Inwestycje w rozwój infrastruktury cargo
Lotnisko w Budapeszcie zainwestowało już 80 milionów euro w rozwój infrastruktury cargo w ciągu ostatnich pięciu lat, co zaowocowało stworzeniem BUD Cargo City. Nowa część kompleksu, otwarta na początku roku, zwiększyła zdolność przeładunkową o 40%, co pozwala na lepszą obsługę specjalnych ładunków, takich jak produkty wrażliwe na temperaturę czy żywe zwierzęta. Lotnisko planuje kolejne fazy rozwoju, które mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Prace przygotowawcze, w tym projektowanie koncepcyjne, są już w toku.
Lotnisko w Budapeszcie, dzięki nowym właścicielom, zyskuje na znaczeniu jako kluczowy węzeł transportowy w regionie. Długoterminowe plany inwestycyjne i rosnące zdolności operacyjne podkreślają jego strategiczne znaczenie dla gospodarki Węgier i Europy Środkowej.
Lotnisko jest kluczowym elementem naszego obiegu gospodarczego, zarówno pod względem turystyki, jak i transportu cargo – powiedział minister gospodarki Marton Nagy, podkreślając, że przejęcie lotniska przez Węgrów ma kluczowe znaczenie dla suwerenności kraju.
Czytaj też: Węgrzy boją się recesji. Tną stopy najszybciej w regionie!
Od momentu objęcia władzy w 2010 roku, Viktor Orban dąży do przejmowania kontroli nad kluczowymi sektorami gospodarki przez państwo lub lojalnych wobec niego oligarchów. Przykłady obejmują przejęcia dużych banków, operatorów telekomunikacyjnych i innych kluczowych przedsiębiorstw, które zostały odkupione od zagranicznych właścicieli.
Polski operator logistyczny z historyczną inwestycją na Węgrzech