LotniczyTransport
Gorące newsy

Rosja zakłóca GPS nad Polską! Przewoźnik boi się katastrofy i odwołuje loty

Problem dotyczy także obszarów Morza Czarnego i Kaspijskiego oraz wschodniego Morza Śródziemnego

Od kilku miesięcy Rosja zakłóca GPS nad Polską i innymi krajami bałtyckimi. Eksperci ostrzegają, że zakłócenia mogą spowodować katastrofę. Pierwsza linia lotnicza już odwołała loty.

Rosjanie zakłócają GPS nad Europą 

Skandynawski przewoźnik Finnair zawiesił loty do estońskiego Tartu. Wszystko przez zakłócenia sygnału GPS nad północną i środkową Europą. Choć trwa to już od kilku miesięcy, ostatnio problem na tyle się nasilił, że dwa samoloty przewoźnika musiały zawrócić do Helsinek.

Czytaj też: Rosjanie w końcu to przyznali! Amerykańskie sankcje na rosyjską ropę uderzyły w giganta

Fiński przewoźnik postanowił zawiesić połączenie między stolicą a estońskim miastem do końca maja. Do tego czasu linia ma opracować alternatywne rozwiązania techniczne, które nie będzie wymagać sygnału GPS.

Bezpieczeństwo jest zawsze naszym najwyższym priorytetem, dlatego na razie nie możemy tam [do Tartu – przyp. red.] latać z powodu zakłóceń GPS – powiedział dyrektor operacyjny Finnair, Jari Paajanen.

Jak dodał Paajanen, piloci firmy są świadomi problemu, a maszyny mają dodatkowe systemy nawigacyjne, które można użyć, gdy GPS jest niesprawny. Problem w tym, że w przypadku estońskiego miasta systemy zbliżania na lotnisku opierają się na standardowym GPS.

Większość lotnisk używa alternatywnych metod zbliżania. Niektóre, jak Tartu, używają jednak tylko metod, które wymagają sygnału GPS – podsumował Paajanen.

Czytaj też: Eksport aut na Białoruś sposobem na omijanie sankcji na Rosję

Działania Rosji

Analizy wykazały, że to Rosja zakłóca GPS. Rosjanie mają to robić z terenu Królewca oraz okolic Petersburga, przez co problem dotyka niemal wszystkich państw nadbałtyckich. Eksperci oraz ministrowie spraw zagranicznych Estonii, Litwy i Łotwy ostrzegli, że takie działania mogą doprowadzić do katastrofy lotniczej.

Zakłócenia sygnału GPS wpłynęły nie tylko na dziesiątki tysięcy lotów cywilnych, ale również na sygnały nawigacyjne używane przez statki na Morzu Bałtyckim. Problem jest na tyle poważny, że przed zagrożeniem dla żeglugi ostrzegła szwedzka marynarka wojenna. Problem dotyczy także obszarów Morza Czarnego i Kaspijskiego oraz wschodniego Morza Śródziemnego.

Dwóch Rosjan nielegalnie eksportowało technologię lotniczą z USA

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button