PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuMagazyny
Gorące newsy

Bubel czy sabotaż? Rząd Tuska zablokował budowę magazynów w Polsce! 

Inwestorzy muszą mieć stalowe nerwy, by przetrwać w naszej legislacyjnej dżungli

Choć w ministerialnych gabinetach praca wre, nie wszyscy mają powody do zadowolenia. Tym razem rząd Donalda Tuska wziął się za branżę logistyczną i de facto… zablokował budowę nowych magazynów w Polsce. Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) bije na alarm, domagając się szybkiego odkręcania legislacyjnego bubla.

Konsultacje publiczne? A po co to komu?

Zgodnie z nową ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, do 2025 roku studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego mają zostać zastąpione planami ogólnymi. Dokumenty te będą kluczowe przy uchwalaniu miejscowych planów, a w ich ramach pojawią się obszary uzupełnienia zabudowy (OUZ). Teoretycznie brzmi dobrze – problem w tym, że magazyny wyleciały z listy inwestycji, które mogą korzystać z tej procedury.

Podczas konsultacji publicznych wszystko wyglądało pięknie. Do listy inwestycji, wokół których wyznacza się OUZ, dodano magazyny i wszystko było już ustalone. Jednak kilka dni temu, tuż po zakończeniu konsultacji, rząd wykreślił je bez podania jakiegokolwiek uzasadnienia. Na liście pozostały jedynie budynki przemysłowe, handlowo-usługowe, biurowe, szpitale, placówki edukacyjne i sportowe, oraz inne budynki niemieszkalne, ale nie magazyny. 

Inwestorzy i deweloperzy zostali na lodzie, bo przez swoje działania nowy rząd de facto zablokował budowę nowych magazynów w Polsce. PZFD uważa, że selektywne ograniczenie typów zabudowy, wokół których można wyznaczać OUZ, to jawna ingerencja w przepisy ustawy, co może prowadzić do nierównego traktowania inwestorów.

To naruszenie zasad prawidłowości i transparentności procesu legislacyjnego w sprawach gospodarczych, które w swojej właściwości ma Ministerstwo Rozwoju i Technologii – komentuje Michał Leszczyński, prawnik w Polskim Związku Firm Deweloperskich.

Czytaj też: Dramat mieszkańców Limanowej! Muszą szybko opuścić swoje domy!

Zmiany na kolanie raczej nie zachęcą inwestorów

Polski Związek Firm Deweloperskich zaznaczył, że wspiera reformę planowania przestrzennego, ale wprowadzone „na ostatnią chwilę” zmiany mogą zatrzymać rozwój kluczowych projektów inwestycyjnych w naszym kraju. Taka nieprzewidywalność legislacyjna grozi nie tylko zahamowaniem rozwoju sektora, ale też poważnymi dysproporcjami w planowaniu i realizacji projektów.

Zdaniem Leszczyńskiego wyłączenie inwestycji logistycznych z OUZ jest kontrowersyjne zwłaszcza teraz, gdy znaczenie tej branży dla polskiej gospodarki rośnie. Właściwym jest więc pytanie, czy nowy rząd celowo zablokował budowę nowych magazynów, czy to po prostu klasyczna niekompetencja i bubel prawny.

Logistyka to sektor, który jest nie tylko motorem napędowym wzrostu gospodarczego, ale również elementem krytycznym w zapewnieniu elastyczności i efektywności łańcuchów dostaw w skali kraju – dodał Michał Leszczyński.

Czytaj też: Kredyt na Start zniszczy rynek mieszkaniowy mniej niż Bezpieczny Kredyt 2%

Tak czy inaczej, liderzy Uśmiechniętej Polski kolejny raz udowodnili, że potrafią sobie strzelić w kolano jak mało kto. Polski Związek Firm Deweloperskich apeluje o zmiany, ale czy ktoś w nowym rządzie ich wysłucha? Tego nie wiadomo. Jedno jest jednak pewne – inwestorzy muszą mieć stalowe nerwy, by przetrwać w naszej legislacyjnej dżungli. W tym aspekcie, mimo zmiany władzy, nic się nie zmieniło.

Przyszłość CPK nadal pod znakiem zapytania… Kolejowe “szprychy” też nie powstaną?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button