PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
LotniczyTransport

Turbulencje w samolotach będą coraz częstsze! Jak się zachować w takiej sytuacji?

Ocieplenie klimatu ma bezpośredni wpływ na wzrost liczby niebezpiecznych turbulencji

Wielu ludzi uważa, że turbulencje w samolotach są jedynie sporadycznym zjawiskiem, które nie ma większego związku z globalnymi zmianami klimatycznymi. Nic bardziej mylnego! Ocieplenie klimatu ma bezpośredni wpływ na atmosferę, co prowadzi do wzrostu liczby turbulencji. A jak pokazuje przykład niedawnego incydentu z samolotem linii Singapore Airlines, te mogą być bardzo niebezpieczne.

Niebezpieczne turbulencje w samolotach

Ocieplenie klimatu prowadzi do wzrostu temperatury powietrza, co z kolei wpływa na gęstość atmosfery. Gęstsze powietrze może powodować bardziej intensywne i częstsze turbulencje w samolotach. Według badań naukowych, średnia temperatura na Ziemi wzrosła o około 1,2 stopnia Celsjusza od czasów przedindustrialnych, co ma bezpośredni wpływ na warunki atmosferyczne.

Eksperci wskazują, że zmiany w prądach strumieniowych, czyli po prostu silnych wiatrach na dużych wysokościach, mogą prowadzić do bardziej nieprzewidywalnych i gwałtownych turbulencji. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Reading wykazały, że do 2050 roku liczba silnych turbulencji może wzrosnąć nawet o 149%.

Czytaj też: Ekologia może uratować globalną gospodarkę

Zmiany klimatyczne wpływają również na ciśnienie atmosferyczne i wilgotność, co dodatkowo komplikuje warunki lotu. Wzrost wilgotności może prowadzić do powstawania bardziej gwałtownych burz, które są jednym z głównych źródeł turbulencji. Eksperci zalecają, aby linie lotnicze i piloci byli bardziej przygotowani na te zmieniające się warunki, aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom.

Liczba turbulencji rośnie

Dane statystyczne pokazują, że turbulencje w samolotach stają się coraz bardziej powszechne. Na przykład, w 2015 roku odnotowano 500 przypadków poważnych turbulencji, podczas gdy w 2020 roku liczba ta wzrosła do 750. To wyraźnie wskazuje na trend wzrostowy, który nie może być ignorowany.

Przykłady konkretnych incydentów również potwierdzają ten niepokojący trend. W 2019 roku samolot podróżujący z Nowego Jorku do Londynu doświadczył ekstremalnych turbulencji, które spowodowały obrażenia u kilku pasażerów. W 2021 roku podobny incydent miał miejsce na trasie z Tokio do Los Angeles, gdzie turbulencje były tak silne, że załoga musiała awaryjnie lądować. Nie sposób nie wspomnieć o niedawnym incydencie z udziałem samolotu Singapore Airlines, lecącego z Londynu do Singapuru. W wyniku incydentu 71 osób zostało rannych, a jedna z osób zmarła w wyniku zawału. Te incydenty pokazują, jak poważne mogą być skutki zmieniających się warunków atmosferycznych na bezpieczeństwo lotów.

Czytaj też: Dramatyczne turbulencje podczas lotu Singapore Airlines. Co się stało?

Analiza danych z różnych lat jasno pokazuje, że ocieplenie klimatu ma bezpośredni wpływ na wzrost liczby niebezpiecznych turbulencji. W miarę jak temperatura globalna rośnie, zmieniają się również wzorce pogodowe, co prowadzi do bardziej niestabilnych warunków w atmosferze, a to z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia turbulencji.

Jak przeciwdziałać turbulencjom?

W dzisiejszych czasach linie lotnicze i piloci korzystają z zaawansowanych technologii, aby minimalizować ryzyko turbulencji. Jednym z najnowszych osiągnięć jest system LIDAR, który pozwala na wykrywanie zmian w gęstości powietrza na dużą odległość. Dzięki temu piloci mogą wcześniej reagować na potencjalne zagrożenia. Inną technologią jest Turbulence Detection Radar, który monitoruje warunki atmosferyczne w czasie rzeczywistym, umożliwiając omijanie niebezpiecznych stref.

Linie lotnicze stosują również różne strategie operacyjne, aby zminimalizować wpływ turbulencji na pasażerów. Przykłady to zmiana wysokości lotu w odpowiedzi na raporty pogodowe oraz wybór tras, które omijają obszary o podwyższonym ryzyku. Piloci są szkoleni w zakresie zarządzania turbulencjami, co obejmuje zarówno techniki pilotażu, jak i komunikację z pasażerami, aby zminimalizować stres i niepokój.

Nagłe turbulencje w samolotach mogą prowadzić do poważnych obrażeń, szczególnie jeśli pasażerowie nie mają zapiętych pasów. Eksperci radzą więc, aby zawsze mieć zapięte pasy bezpieczeństwa i być przygotowanym na niespodziewane wstrząsy, zwłaszcza podczas lotów przez obszary o zwiększonej aktywności atmosferycznej. To prosta, ale skuteczna metoda, aby uniknąć obrażeń podczas nagłych wstrząsów.

Podczas turbulencji, staraj się zachować spokój i unikaj nadmiernego ruchu. Przed wylotem stewardessa lub steward wyjaśnią wszystkim pasażerom, jak należy się zachować się w przypadku wystąpienia turbulencji. Pamiętaj, że załoga samolotu jest przeszkolona, aby radzić sobie z takimi sytuacjami, więc zaufaj ich doświadczeniu i postępuj zgodnie z ich instrukcjami.

Kolejne katastrofy z udziałem Boeinga! I to jedna po drugiej

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button