LotniczyTransport

Zamontują przyciemniane szyby w samolotach. Ale pasażerowie ich nie chcą

Użyteczność i sens tego rozwiązania budzą kontrowersje

Airbus dodaje nowe udogodnienie w swoich A330neo. Producent zamontuje elektrycznie przyciemniane szyby w swoich samolotach produkowanych po 2027 roku. Użyteczność i sens tego rozwiązania budzą jednak pewne kontrowersje. 

Przyciemniane szyby w samolotach Airbusa

Elektronicznie przyciemniane szyby w samolotach A330neo będą tylko jedną z opcji, dostępnych dla linii lotniczych. Jeśli przewoźnik będzie chciał maszyny z tradycyjnymi roletami, elektroniczny system nie zostanie zamontowany. Już teraz, od kilku lat producent udostępnia tę funkcję w maszynach A350. Takie też samoloty otrzymały tajwańskie linie Starlux Airlines.

Na tradycyjne rolety w swoich A350, zdecydowała się z kolei Lufthansa, a to z powodu kontrowersji związanych z tą technologią. Pasażerowie Boeingów 787, w których okna z funkcją elektronicznego przyciemniania są standardem, narzekają, iż przyciemnione szyby i tak przepuszczają światło i mniej skutecznie chronią przez ciepłem niż tradycyjne rolety.

Zamontują elektronicznie przyciemniane szyby w samolotach. Ale pasażerowie ich nie chcą
Airbus

Czytaj też: Airbus z gigantycznym zamówieniem od Arabów! Wyrobi się z dostawami?

Jednak Airbus zaznacza, że korzysta z alternatywnej technologii, która zapewnia przyciemnienie okien w 99,99 procentach. W porównaniu z tradycyjnymi roletami, elektronicznie przyciemniane szyby w samolotach mają też przynosić większe korzyści w zakresie konserwacji i trwałości.

Być może, mimo kontrowersji i krytyki ze strony pasażerów, linie zdecydują się na tę opcję lub chociaż na hybrydowe podejście: elektroniczne przyciemnianie szyb dla klas pierwszej i biznesowej oraz tradycyjne rolety dla klasy ekonomicznej.

Nowa kabina

Airbus po raz pierwszy zaprezentował specjalny, pełnowymiarowy model A330neo na targach Aircraft Interiors eXpo (AIX). Ulepszone oświetlenie sufitowe, zwane Airspace Welcome Panel, będzie standardem we wszystkich nowych A330neo dostarczanych od pierwszego kwartału 2026 roku. Ponadto Airbus zaoferuje liniom lotniczym opcję dostosowania systemu oświetlenia do własnych potrzeb.

Zamontują elektronicznie przyciemniane szyby w samolotach. Ale pasażerowie ich nie chcą
Airbus

Czytaj też: Turystyka w UE. Chorwacja na szczycie, a Polska na dnie [RANKING]

Pasażerowie zyskają dodatkowy komfort, ponieważ nowe panele boczne oferują o więcej miejsca na ramiona przy każdym siedzeniu przy oknie, a także więcej miejsca na nogi. Zarówno przeprojektowany sufit, jak i panele boczne oferują bardziej jednolity i płynny wygląd w porównaniu z poprzednim projektem. Producent umożliwia modernizację wnętrz A330 będących już w eksploatacji.

Świetny początek roku dla Airbusa i fatalny dla Boeinga. Amerykański gigant zdominowany

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button