Info z rynku

Firmy, które nie traktują poważnie dekarbonizacji, przestaną istnieć

Zdaniem Stanisława Barańskiego, dyrektora Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej ORLEN, spółki nietraktujące poważnie kwestii dekarbonizacji, nie traktują poważnie siebie. Ekspert był wraz z dr. Adamem Czyżewskim, głównym ekonomistą koncernu gościem 16. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

UE oraz rynek zmuszają do dekarbonizacji

Stanisław Barański podczas wspomnianego wydarzenia wskazał, że dekarbonizacją rządzą obecnie dwie siły. Z jednej strony mamy unijne regulacje, które obecnie są główną siłą napędzającą ten proces. Jak zaznaczył dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej ORLEN, fundamentalnym czynnikiem pozostają regulacje, a filozofia transformacji w Unii Europejskiej jest bardziej zmuszająca niż „marchewkowa”. Podkreślił, że wcześniej sektor zmieniał się w związku z rozwojem technologii, natomiast dzisiejsza transformacja przebiega głównie z powodu regulacji. Bez regulacji nie byłoby dekarbonizacji w Europie albo byłaby ona o wiele mniejsza.

Zobacz także: ORLEN stawia na polską technologię, która umożliwia tworzenie samowystarczalnych stacji paliw

Z drugiej strony zaś mamy presję ze strony rynku, która wraz z upływem czasu staje się coraz bardziej istotną siłą napędzającą zmiany. Stanisław Barański poinformował, że w ostatnich latach w Grupie ORLEN coraz wyraźniej widać duże znaczenie strategii dekarbonizacji oraz konkretnych planów dekarbonizacyjnych w relacjach z partnerami biznesowymi i rynkami finansowymi. Za każdym razem, kiedy spółka rozmawia z inwestorami, pokazuje, że strategia dekarbonizacji i ograniczenia emisji jest fundamentalną częścią strategii Grupy ORLEN.

Nałożenie się tych dwóch sił w praktyce sprawia, że dekarbonizacja jest procesem nieuniknionym. Ci, którzy się mu nie podporządkują, zwyczajnie przestaną istnieć. Dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej ORLEN stwierdził, że obecnie na rynku energetycznym w Europie nie można funkcjonować bez poważnego traktowania kwestii transformacji energetycznej i dekarbonizacji. Zaznaczył, że jest to kwestia być albo nie być dla podmiotów działających na rynku energetycznym po 2030 roku. Spółki nietraktujące poważnie kwestii dekarbonizacji, nie traktują poważnie siebie.

Zobacz także: Sieć stacji wodorowych Grupy ORLEN dynamicznie rośnie

Strategia Grupy ORLEN

W jaki konkretnie sposób sama Grupa ORLEN pochodzi do kwestii dekarbonizacji? W jaki sposób zamierza ona ograniczyć swój wpływ na środowisko? Na te pytania postanowił odpowiedzieć główny ekonomista koncernu. Dr Adam Czyżewski wyjaśnił, że spółka chce być zeroemisyjna netto. Poinformował, że koncern ma już opracowaną strategię podzieloną na trzy filary, która pomoże mu zrealizować ten cel. Aktualnie Grupa ORLEN zarabia na posiadanych aktywach, przeznaczając zarobione w ten sposób pieniądze na aktywa pozwalające zredukować ślad emisyjny w przyszłości.

Koncern duże środki inwestuje w elektromobilność, energetyką gazową, która w praktyce oznacza o ponad połowę niższe emisje w porównaniu z energetyką węglową. Grupa ORLEN inwestuje także w farmy wiatrowe na lądzie i na morzu, fotowoltaikę i biopaliwa. Na końcu swojej wypowiedzi dr Adam Czyżewski zaznaczył, że są w spółce przygotowani do tego, żeby dostarczać konsumentom energię w sposób ciągły, bez przerw, ponieważ sami są w stanie zapewnić wsparcie tej ciągłości dostaw.

Materiał powstał przy współpracy z ORLEN.

Nowa elektrownia fotowoltaiczna zasili terminal paliw Grupy ORLEN

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button