PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport

Autonomiczne ciężarówki podbiją branżę? Ważny projekt motoryzacyjnego giganta

68 procent Amerykanów obawia się technologii autonomicznych pojazdów

Nadchodzą ciężarówki bez kierowców! Nowe, specjalnie zaprojektowane autonomiczne ciężarówki Volvo Trucks VNL Autonomous są już gotowe do produkcji. Wprowadzenie pierwszych pojazdów na rynek nastąpi jeszcze przed końcem tego roku.

Autonomiczne ciężarówki od Volvo gotowe do produkcji

Autonomiczne ciężarówki Volvo zostały opracowane we współpracy z Aurora Innovation, start-upem specjalizującym się w autonomicznych pojazdach, założonym przez byłych menedżerów Ubera, Tesli i Google. Ciężarówka bazuje na specjalnie zaprojektowanej wersji ósmej klasy długodystansowych ciężarówek Volvo Trucks VNL, ale jest wyposażona w sprzęt i oprogramowanie do autonomicznej jazdy firmy Aurora.

Technologia automatyzacji, znana jako Aurora Driver, to autonomiczny system poziomu 4, który do nawigacji korzysta z zaawansowanej kombinacji oprogramowania AI, komputerów, kamer, radaru obrazującego, czujników i LiDAR-u. Firma Aurora przekazała, że jej system Driver przetestowano już na drogach publicznych oraz przeprowadzono dodatkowe testy w wirtualnym środowisku, w ramach którego pojazdy miały przebyć „miliardy mil”.

Czy te dane wystarczą, by uspokoić amerykańskie społeczeństwo? Badanie z zeszłego roku wykazało, że 68 procent Amerykanów obawia się technologii autonomicznych pojazdów, a jedynie dziewięć procent jej ufa. Shahrukh Kazmi, dyrektor ds. produktu w Volvo Autonomous Solutions, podkreśla jednak, że priorytetem przy opracowywaniu pojazdów było zapewnienie bezpieczeństwa.

Nasze podejście inżynieryjne koncentruje się na bezpieczeństwie, włączając systemy wysokiej redundancji, zaprojektowane do łagodzenia potencjalnych sytuacji awaryjnych. Zbudowaliśmy autonomiczne ciężarówki Volvo VNL Autonomous od podstaw, integrując te systemy tak, aby każdy krytyczny element bezpieczeństwa był celowo zdublowany, co znacząco podnosi zarówno bezpieczeństwo, jak i niezawodność – wyjaśnił Kazmi.

Czytaj też: Firma stawia na elektryczne ciężarówki Volvo. Wyjadą na ulice Sydney

Autonomiczne ciężarówki nie cieszą się popularnością

Aurora zacznie wykorzystywać Volvo VNL Autonomous do przewozu ładunków w ciągu najbliższych kilku miesięcy, z „kierowcami bezpieczeństwa” gotowymi przejąć kontrolę nad pojazdem w razie potrzeby. Jednak do końca roku firma planuje mieć na drogach nawet 20 w pełni autonomicznych ciężarówek, które w przyszłym roku będą przewozić ładunki w pełni autonomicznie. Według TechCrunch, flota ta będzie kursować między Houston a Dallas bez obecności człowieka w kabinie.

Autonomiczne ciężarówki podbiją branżę? Ważny projekt motoryzacyjnego giganta
Volvo Trucks

Czytaj też: Europejskie firmy nie chcą ograniczać obecności w Chinach. Wręcz przeciwnie [BADANIE]

Pomimo że Aurora nie zgłosiła żadnych wypadków, w pierwszym kwartale firma zanotowała stratę w wysokości 165 milionów dolarów. Autonomiczne ciężarówki na drogach publicznych są więc kluczowym krokiem dla firmy, by osiągnąć rentowność, zwłaszcza że wiele firm technologicznych zajmujących się pojazdami autonomicznymi zakończyło działalność lub zmieniło kierunek działania, odchodząc od branży transportowej.

Tymczasem Volvo Autonomous Solutions wyraża nadzieję, że technologia bezzałogowa zwiększy przepustowość sektora transportowego oraz przyniesie szereg korzyści społecznych. Firma chce, aby kierowcy mogli skupić się na trasach zapewniających lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Olbrzymie zamówienie na ciężarówki Volvo! Kupią aż sto elektryków

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button