PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport

Niemcy skorzystali na niewolnikach z Chin? Poważne kłopoty BMW i Volkswagena!

Ustawa zabrania importu produktów wytworzonych przez ujgurskich niewolników

Chiński i amerykański rynek są jednymi z kluczowych dla Volkswagena i BMW. W dobie narastających konfliktów geopolitycznych i de facto wojny handlowej między tymi dwoma mocarstwami, niemieccy producenci samochodów muszą balansować na cienkiej linii, by nie złamać rządowych zakazów. Nie zawsze się to udaje.

Problemy BMW w USA

Przewodniczący Komisji Finansów Senatu w Waszyngtonie oskarża oba niemieckie koncerny motoryzacyjne, ale również firmę Jaguar Land Rover, o używanie elektroniki pochodzącej od chińskiej firmy, której produkty są zakazane w USA. Niemieccy producenci mieli złamać przepisy amerykańskiej ustawy, która zabrania importu produktów wytworzonych przez ujgurskich niewolników, pracujących pod przymusem w chińskich fabrykach. 

Czytaj też: Biden znów uderza w Chiny! Nowe cła mocno ich zabolą…

Mówimy tutaj o elektronicznych podzespołach dostarczanych przez chińską firmę Sichuan Jingweida Technology, które trafiły do producentów samochodów poprzez długi łańcuch dostaw. Senator Ron Wyden, z ramienia Partii Demokratycznej, zaapelował do amerykańskich służb celnych i granicznych o wzmożenie działań przeciwko firmom wspierającym „skandaliczne wykorzystywanie przymusowej pracy w Chinach„.

BMW schowało głowę w piasek?

Pierwszym odbiorcą chińskich części był dostawca z Kalifornii, który następnie sprzedał swoje produkty firmie Lear Corporation, bezpośredniemu dostawcy producentów samochodów. Lear powiadomił w styczniu BMW, Jaguar Land Rover, VW oraz Volvo o problemie i ostrzegł ich, że części, z których korzystają, mogą być objęte sankcjami.

Czytaj też: Wojna handlowa. Chiny uderzą jednocześnie w USA, UE, Japonię i Tajwan

Amerykańskie media podają, że VW rzekomo zgłosił sprawę amerykańskim władzom, podczas gdy BMW miał nadal korzystać z części, pomimo świadomości skąd one pochodzą.

W kwestii łańcucha dostaw działaliśmy tak szybko i odpowiedzialnie, jak to tylko możliwe, aby wymienić komponent i przestrzegać przepisów przeciwko przymusowej pracy Ujgurów – powiedział rzecznik VW w USA.

BMW nie udzieliło odpowiedzi na pytania mediów, czy chińskie części rzeczywiście zostały zamontowane w dostarczonych na amerykański rynek autach po otrzymaniu ostrzeżenia od Leara.

Grupa BMW podjęła działania w celu wstrzymania importu części i pojazdów do USA. Ponadto planujemy przeprowadzić serwis pojazdów i poinformować o problemie klientów i dealerów – powiedział zdawkowo rzecznik firmy.

Chińczycy zbudują drugą fabrykę elektryków w Europie? Może uda się w Polsce?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button