KolejowyTransport

Rusza budowa najważniejszej linii kolejowej w tej części Europy!

Trasa o długości około 870 km ma być dostosowana do standardów europejskich

Łotysze oficjalnie rozpoczęli największą inwestycję kolejową w Europie pod względem nowo wybudowanej długości torów. Chodzi o początkowy odcinek 230 kilometrów trasy kolejowej Rail Baltica, mającej połączyć państwa bałtyckie z Polską, a docelowo z pozostałymi krajami południowej i zachodniej Europy.

Rusza budowa Rail Baltica

Za realizację tego odcinka odpowiedzialne będzie konsorcjum firm ERB Rail, w skład którego wchodzą Budimex, Eiffage Génie Civil oraz Rizzani de Eccher. Wartość umowy szacowana jest na około 3,7 miliarda euro, a same prace budowlane będą prowadzone etapami, zaczynając od trasy w rejonie Bauski, przy granicy z Litwą.

Budowa Rail Baltica jest jedną z największych inwestycji kolejowych w Europie. Nowa linia kolejowa o standardowym rozstawie szyn 1435 mm stanowi zarówno symboliczne, jak i rzeczywiste połączenie krajów bałtyckich z resztą Europy.

Przez ponad dwa lata pracowaliśmy nad tym zleceniem razem z naszymi partnerami. To zaszczyt być częścią jednego z najważniejszych obecnie projektów kolejowych w Unii Europejskiej – powiedział Artur Popko, prezes zarządu firmy Budimex SA.

Rusza budowa najważniejszej linii kolejowej w tej części Europy!
Rail Baltica

Czytaj też: Łotwa wyda krocie na Rail Baltica! Można mądrze inwestować?

UE sfinansuje budowę

Umowa zakłada realizację 230 kilometrów szybkiej linii kolejowej, budowę 117 obiektów inżynieryjnych oraz 11 przejść dla zwierząt. Znaczną część, czyli 85 procent kosztów projektu, pokryje europejski fundusz CEF – Łącząc Europę.

Czytaj też: Przemysł radzi sobie źle, albo bardzo źle! Usługi? Przeżywają boom

Po zakończeniu budowy, całkowita długość tras kolejowych w regionie Bałtyku ma przekroczyć 870 kilometrów. Początkowe fragmenty trasy mogą zostać oddane dla użytku w 2028 roku. Według założeń składy kursujące na odcinkach łączących Tallinn, Parnu, Rygę, Poniewież, Kowno, Wilno i Warszawę mają jeździć z prędkością odpowiednio 249 km/h dla pociągów pasażerskich i 120 km/h dla pociągów towarowych.

Nowa era transportu w Europie Wschodniej

Projekt Rail Baltica zyskał na znaczeniu po rozpadzie Związku Radzieckiego, kiedy to państwa bałtyckie zaczęły integrować się z Unią Europejską i NATO. Odseparowane przez dekady od reszty Europy pod względem infrastruktury transportowej, kraje dostrzegły potrzebę stworzenia nowoczesnej linii kolejowej, która umożliwiłaby swobodny przepływ osób i towarów na osi północ-południe.

Oficjalne rozmowy i planowanie rozpoczęły się w latach 90., a projekt zyskał pełne poparcie Unii Europejskiej, która uznała go za priorytetowy w ramach transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T). Trasa o długości około 870 km ma być dostosowana do standardów europejskich, co oznacza szerokość torów 1435 mm, w przeciwieństwie do 1520 mm stosowanych obecnie w krajach bałtyckich. Dzięki temu możliwe będzie płynne połączenie z siecią kolejową reszty Europy.

Postępy i wyzwania

Mimo postępów, projekt napotyka na różne wyzwania. Problemy finansowe, biurokratyczne i logistyczne są nieuniknione przy realizacji tak dużego przedsięwzięcia. Koordynacja pomiędzy trzema krajami, zróżnicowane przepisy i regulacje oraz konieczność uzyskania odpowiednich zezwoleń stanowią dodatkowe komplikacje.

Przyszłość Rail Baltica wygląda jednak obiecująco, a jej realizacja przyniesie wiele korzyści zarówno dla regionu, jak i całej Europy. Pełne wdrożenie linii pozwoli na regularne połączenia pasażerskie i towarowe między krajami bałtyckimi a resztą kontynentu. Projekt ten symbolizuje nie tylko postęp technologiczny i ekonomiczny, ale również dążenie do większej integracji europejskiej, solidarności i współpracy transgranicznej.

Rail Baltica się rozwija. Powstał nowy obiekt w Szepietowie

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button